Під час круглого столу, організованого Офісом ефективного регулювання (BRDO), обговорювались такі теми, як розвиток українського ринку молока і перешкоди, які створює дефектне регулювання.
Україна посідає 9-е місце в світі з виробництва молока, що становить більше третини валової продукції тваринництва. У 2017 році в країні було вироблено 10,3 млн тонн молока, що у 2,5 рази менше ніж у Франції (24,6 млн тонн) та в 3 рази менше ніж у Німеччині (32 млн тонн). На сьогоднішній день потенціал ринку сирого молока, яке поставляється українським переробним підприємствам, становить 26 мільярдів гривень.
У той же час, кількість молочної худоби в Україні за останні 5 років зменшилась на 17%, а молочний ринок втрачає до 2-3% виробництва щорічно. 73% загальної кількості продукції виробляється приватними господарствами населення, а 27% - сільськогосподарськими підприємствами. Однак молочна промисловість має значний потенціал для розвитку та підвищення рівня продуктивності.
Український уряд, представники бізнесу та громадськості обговорили шляхи вирішення ринкових проблем під час круглого столу "Регулювання ринку молока" у Києві 25 вересня. Захід було організовано Офісом BRDO за підтримки проекту "EU4Business FORBIZ" у рамках публічного діалогу #PRODialogue.
"Насправді зміни на ринку молока дійсно необхідні, тому ми ініціювали розробку проекту постанови, яка повинна поліпшити якість молока. Ми зацікавлені в якісній продукції; попит на неї зростає, тому ми надаємо державну підтримку тим фермам, які готові до високих стандартів роботи та співробітництва", - заявила Заступник Міністра аграрної політики та продовольства Олена Ковальова під час відкриття заходу.
Експерти БРДО провели систематичний аналіз регуляторної бази та з'ясували, що 16 із 57 регуляторних актів на ринку молочного виробництва неактуальні, а 5 нормативних актів є незаконними. Більшість із 17 нормативних документів мають високий корупційний ризик через невизначені та непрозорі процедури.
"Закон про молоко та молочні продукти містить багато суперечностей, і 88% його положень є дефектними, що створює додаткові бар'єри для розвитку ринку та розвитку бізнесу. Таким чином, у нас є величезна сіра область, складні правила для ідентифікації тварин, проблеми з якістю та безпекою молока. Процедури мають бути простими та зрозумілими", - зазначив керівник сектору "Сільське господарство" BRDO Андрій Заблоцький.
Зокрема, один з головних інструментів регулювання на ринку - паспорт великої рогатої худоби, який запроваджений з метою ідентифікації тварин, обліку та контролю за виробництвом молока, наразі не містить чітких умов для розрахунку вартості послуг, також відсутні чіткі процедури впровадження, і при цьому він не є повноцінним документом, що підтверджує право власності на тварин.
Голова Державної служби України з питань безпечності продуктів харчування та захисту споживачів Володимир Лапа погоджується з тим, що цей інструмент є неадекватним: "Процедура перевантажена, і це є однією з причин наявного сірого ринку. В даний час ми працюємо над вдосконаленням системи ідентифікації тварин, щоб зробити її простою та ефективною в електронному форматі".
Інші інструменти, спрямовані на забезпечення відстеження виробництва молока, також не працюють. Крім того, немає правового механізму регулювання відносин "виробник - посередник - переробник". Як наслідок, 57% виробництва молока з фермерських господарств перебуває поза державним контролем за безпекою та якістю продукції.
BRDO фінансується Європейським Союзом в рамках проекту FORBIZ та ініціативи EU4Business з метою спрощення умов для ведення бізнесу та забезпечення ефективного державного регулювання у ключових галузях економіки.