ЄБРР переглянув у бік зменшення прогноз зростання України на 2025 рік

Україна
ЄБРР переглянув у бік зменшення прогноз зростання України на 2025 рік

Згідно з опублікованим сьогодні флагманським звітом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) «Регіональні економічні перспективи» (РЕП) темп зростання української економіки, який у 2024 р. склав 3%, незважаючи на впливи розв’язаної Росією повномасштабної війни, сягне 3,5% у 2025 р. з подальшим підвищенням до 5,0% у 2026 р. у разі досягнення цього року угоди про призупинення бойових дій.

Разом з цим, оновлений прогноз ЄБРР для України на 2025 р. є на 1,2 процентного пункту нижчим, ніж у попередньому звіті РЕП за вересень минулого року (4,7%).

Хоча Україна увійшла у 2025 р. з гарантованим зовнішнім фінансуванням, економічне зростання уповільнюється, а інфляція прискорюється через впливи війни, яка почалася з російського вторгнення у лютому 2022 р., зазначається у звіті, який цього разу вийшов під заголовком «Уповільнення в умовах фрагментування торгівлі та інвестицій».

Продовження війни та масовані обстріли Росією української енергетичної інфраструктури призвели до дефіциту електроенергії та необхідності її імпорту за високими цінами, а також до відчутного дефіциту кадрів на ринку праці. Зростання реального ВВП помітно уповільнилося минулого року – з понад 5% у першому півріччі до близько 2% у другому півріччі. Загальний темп зростання ВВП у 2024 р. оцінюється у 3%.

Відновлення зростання інфляції у другому півріччі 2024 р. пояснюється зростанням цін на електроенергію, переглядом тарифів у регульованих галузях, різким зростанням реальної заробітної плати та послабленням гривні відносно долара США після переходу до гнучкого курсоутворення у жовтні 2023 р.

Річна інфляція сягнула 12% у грудні 2024 р. і скоріше за все залишатиметься приблизно на цьому ж рівні у першій половині 2025 р. з поступовим поверненням до рівня нижче 10% до кінця року.

Хоча НБУ вже відреагував на це двома підвищеннями облікової ставки (з 13% до 14,5%) за період з грудня 2024 р., зберігається ймовірність подальшого посилення монетарної політики.

Дефіцит бюджету України в 2025 р. прогнозується на рівні 19,4% ВВП і буде повністю профінансований зовнішньою бюджетною підтримкою у розмірі $38,4 млрд. Ця сума включає у себе $13,7 млрд від ЄС у рамках Ukraine Facility, $22 млрд від країн «Великої сімки» (дохід від заморожених російських активів) і $2,7 млрд від МВФ.

Очікується, що фактори, які негативно впливали на темп зростання у другій половині 2024 р., скоріше за все збережуться у 2025 р.

Серед позитивних факторів, які підтримують економічне зростання, слід згадати вже доведену стійкість та адаптивність бізнесу, добре функціонуючий чорноморський торговельний коридор, потужне стимулювання споживчого попиту та збільшення частки українських виробників в оборонних закупівлях.

Дізнатися більше:

Пресреліз

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся