Дисбаланс у регулюванні газового ринку: безвиграшний варіант для держави, бізнесу та споживачів

Україна
Дисбаланс у регулюванні газового ринку: безвиграшний варіант для держави, бізнесу та споживачів

За даними Офісу ефективного регулювання, створеного в рамках проекту FORBIZ ініціативи "EU4Business", протягом 2013-2016 років кінцева вартість газу для населення України зросла у чотири рази, втрати газу в розподільних мережах в чотири рази вищі, ніж у країнах ЄС, а понад 50% ресурсу продається на неконкурентоспроможних умовах.

22 вересня представники влади, бізнесу, громадськості та експерти обговорювали проблеми регулювання галузі на засіданні круглого столу "Лібералізація роздрібного ринку природного газу: виклики та можливості", організовано в рамках публічного діалогу #PRODialog проекту FORBIZ.

"Більшість регулювань є недоречними"

"Кожен четвертий законодавчий акт на ринку обсягом 8 млрд доларів є незаконним або неактуальним. У 87% випадків державне регулювання в галузі не досягає поставлених цілей. Яскравим прикладом є методика розрахунку споживання газу за відсутності гарячої води, що не спирається на жодну законодавчу норму. Якщо відключено гарячу воду, а в квартирі не встановлено лічильник газу, то вартість послуг автоматично зростає у 1,5 рази", - зазначив керівник сектору енергетики Офісу ефективного регулювання Олексій Оржель, представляючи результати системного перегляду якості регулювання роздрібного ринку природного газу на предмет ефективності, корупційних ризиків та доцільності.

Окремою проблемою на ринку є облік газорозподільних мереж, більшість з яких ще не пройшла аудит. Це означає, що держава навіть не має повну інформацію про державні мережі у регіонах.

Що робити?

За оцінкою експертів Офісу ефективного регулювання для вирішення проблем на ринку необхідні наступні заходи:

  • Встановлення прозорих цін на газ, розширення тарифного меню, монетизування пільг та субсидій.
  • Впровадження пільгових ставок. Розмір абонентської плати має залежати від якості послуг, вартості приватизації та інвестованого капіталу.
  • Підготовка до скасування ліцензій для неефективних газорозподільчих та газопостачальних компаній. Незважаючи на численні порушення, жодна ліцензія не була скасована.
  • Відміна спеціальних рахунків, що спотворюють конкуренцію.
  • Спрощення процесу приєднання до мережі.
  • Вдосконалення діяльності регулятора через встановлення цільових показників діяльності; затвердження методики розрахунку штрафів та застосування інших санкцій; надання повноважень у сфері технічного регулювання ринку газу.

Результати обговорення на засіданні круглого столу стануть основою для впровадження законодавчих змін на ринку природного газу.

Створений в рамках ініціативи "EU4Business" за фінансової допомоги ЄС, проект FORBIZ підтримує порядок денний реформ в України та економічне відновлення країни, пропонуючи системний перехід до більш сприятливого бізнес-середовища з особливою увагою до МСП. Проект має на меті спрямування політики у бік загального визнання МСП та важливої ролі, яку вони відіграють в економічному відродженні, водночас намагаючись послабити регуляторний тиск та зменшити ризики для підприємств. 

Сайт Офісу ефективного регулювання http://brdo.com.ua

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся