Слабкість нормативної бази стримує зростання ринку органічних продуктів в Україні

Україна
Слабкість нормативної бази стримує зростання ринку органічних продуктів в Україні

Україна входить до 20 країн світу з найбільшим земельним банком під органічним виробництвом. Український ринок органічної продукції має величезний потенціал, але розвиток стримується відсутністю ефективного регулювання галузі. Відповідний Закон досі не запрацював, тому жоден вітчизняний виробник не є сертифікованим за українським законодавством, а органічна продукція нерідко стає об’єктом фальсифікації.

Шляхи вирішення проблем ринку представники влади, бізнесу та експертних кіл обговорили під час регіонального круглого столу у Луцьку "Органічне виробництво: нові можливості для МСБ та сталого розвитку сільських територій", організованого Офісом ефективного регулювання за підтримки проекту EU4Business / FORBIZ в рамках Публічного діалогу #PRODialog.

Позитивним зрушенням з боку держави є прийняття "Концепції розвитку фермерського господарства" у вересні, що визначає пріоритетність розвитку органічного виробництва і запроваджує місцеві цільові програми підтримки, зокрема, у Волинській, Житомирській та Чернігівській областях. Мета – стимулювання переходу господарств на виробництво органічної продукції.

Програми стимулювання

Відкриваючи захід, Перший заступник Голови Волинської ОДА Олександр Степанцов відзначив: "Сільське господарство є однією з пріоритетних галузей для Волині. Особливо органічна продукція, що має високу додану вартість, створює нові робочі місця і кращу якість життя для наших громадян. На Волині реалізується програма підтримки органічних виробників, в рамках якої підприємцям компенсується 50% витрат на сертифікацію органічного виробництва. Вже сьогодні 17 місцевих операторів ринку пройшли сертифікацію за міжнародним стандартом і експортують до Європи".

На ринку дійсно спостерігається позитивна динаміка. Порівняно з 2011 роком, кількість операторів органічного ринку збільшилась на 65% – до 400 суб’єктів. При цьому така кількість виробників в Україні складає лише 0,61% від їх кількості в Іспанії (більше 34 тис.) та 0,84% в Німеччині (більше 25 тис.).

Згідно з аналізом регулювання галузі, проведеним Офісом ефективного регулювання, Кабінет міністрів прийняв лише третину актів, передбачених Законом України "Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини". Нормативні прогалини на ринку органічних продуктів призводять до численних порушень і не дозволяють розвиватися органічному сільському господарству.

Неефективне законодавство

"Унікальність в тому, що ринок розвивається в умовах абсолютної недієвості чинного законодавства у сфері органіки. Відповідний закон в Україні не запрацював, як наслідок – жоден український виробник не сертифікований за українським законодавством. 100% органічного ринку сертифіковано за іноземними стандартами, а відтак Держпродспоживслужба не може проконтролювати відповідність продукції. Через це товари на полицях наших магазинів часто стають об’єктом фальсифікації", – відзначив керівник сектору “Сільське господарство” BRDO Андрій Заблоцький, презентуючи результати дослідження.

Більш того, сегмент органічного сільського господарства взагалі не відображається державною системою статистики. Прогалини законодавства унеможливлюють створення самого органу з оцінки відповідності (сертифікації) у сфері органічного виробництва. Як наслідок, відсутній і реєстр виробників органічної продукції.

При цьому попит на українську органічну продукцію на зовнішніх ринках зростає. Експорт нашої продукції у 2016 році досяг 73 млн євро, продемонструвавши зростання на 20 млн євро на рік. Серед основних імпортерів органіки з України – Німеччина, Польща, Британія, Австрія, Італія та Швейцарія. 47% експорту складають зернові, серед інших вагомих позицій – насіння, олійні культури, молочні продукти та мед.

Величезний потенціал

На цьому також наголосив Ключовий експерт проекту EU4Business / FORBIZ Джошуа Бадах: "Зважаючи на свої природні умови, Україна має величезний потенціал на ринку органічної продукції, яка є дуже затребуваною в Європі. Аби повноцінно реалізувати його на міжнародному ринку, необхідно створити зрозуміле регуляторне поле і гармонізувати українське законодавство з європейськими стандартами. Це залучить додаткові інвестиції, позитивно вплине на зайнятість населення і розвиток сільських територій. Вкрай важливо створити більш сприятливі умови для роботи бізнесу та заохочення підприємництва до органічного виробництва".

Створений в рамках ініціативи EU4Business, за фінансової допомоги ЄС, проект FORBIZ підтримує порядок денний реформ в Україні та економічне відновлення країни, пропонуючи системний перехід до більш сприятливого бізнес-середовища з особливою увагою до МСП. Проект має на меті спрямування політики у бік загального визнання МСП та важливої ролі, яку вони відіграють в економічному відродженні, водночас намагаючись послабити регуляторний тиск та зменшити ризики для підприємств. 

 

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся