Україна: Офіс ефективного регулювання обговорює проблему відсутності належних стандартів у цементній промисловості

Україна
Україна: Офіс ефективного регулювання обговорює проблему відсутності належних стандартів у цементній промисловості

За даними Офісу ефективного регулювання, створеного в Україні за підтримки ініціативи "EU4Business" та проекту FORBIZ, більшість цементу, який виробляється в Україні, не відповідає національним стандартам міцності, а в дійсності у деяких випадках цей показник у п'ять разів нижче за необхідний стандарт, що створює серйозну небезпеку для будівельних конструкцій.

Шляхи вирішення проблем регулювання ринку в цементній промисловості в Україні обговорювалися 14 листопада на засіданні круглого столу, де зібралися представники влади, бізнесу та громадськості. Круглий стіл "Європейська якість українського цементу: фактори ризику" був організований в рамках ініціативи #PRODialog Офісом ефективного регулювання та Міністерством регіонального розвитку.

Виробництво не задовольняє попит

Цемент – основний матеріал сучасного будівництва в Україні, що є найпоширенішим в’яжучим матеріалом, а також головною складовою бетону. Але Україна виробляє цементу менше, ніж споживає, отже його імпорт зростає. За показником виробництва цементу на душу населення країна займає передостаннє місці в Європі – 213 кг за підсумками 2016 року. Для порівняння: у Польщі він становить 489 кг, у Німеччині — 342 кг.

Попри відносно сталі обсяги виробництва, ринок цементу має низку проблем, які здатні серйозно вплинути на розвиток будівельної галузі України. Сьогодні на ринку працює 24 підприємства, ¾ з них є збитковими. Вартість регулювання для одного підприємства – виробника цементу сягає 400 тисяч гривень на рік.

"На цей рік спільно з Офісом ефективного регулювання ми запланували перегляд регулювань 48 будівельних ринків", - повідомив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе, додавши, що ринок цементу має величезний потенціал: "Щороку в Україні виробляється близько 9 млн тонн цементу, і ці обсяги не задовольняють увесь попит. Через неефективне регулювання галузі якість будівельного матеріалу погіршується, а споживач не захищений. Важливо переходити на сучасні ефективні технології виробництва і створювати умови для доступу на ринок середніх і малих підприємств, особливо в регіонах".

Потреба в оновленні регулювання

За даними дослідження Офісу ефективного регулювання з 41 актів, що регулюють ринок, 11 потребують актуалізації. Більш того, аналіз інструментів регулювання та відповідних процедур виявив високий рівень корупційних ризиків. Чинне регулювання стримує розвиток ринку і не гарантує захист споживачів від контрафактної продукції. Частка фальсифікованого цементу у продукції з порушеннями маркування на ринку становить біля 80%. Критерію по міцності не відповідає 60% продукції, в деяких випадках виявляючи в 5 разів нижчий за регламентований нацстандартом показник, від якого залежить міцність будівельних конструкцій.

"Недієвість механізмів ринкового нагляду в Україні, відсутність адекватної відповідальності органів сертифікації і актуальної інформації щодо анульованих сертифікатів дає можливість недобросовісним виробникам постачати на ринок неякісний контрафактний цемент. З 1 січня 2018 року, зі скасуванням системи обов’язкової сертифікації продукції УкрСЕПРО, держава взагалі не матиме інструментів контролю якості матеріалів для будівництва", – відзначила голова будівельного сектору Офісу ефективного регулювання Олена Шуляк.

Крім того, за експертною оцінкою Офісу ефективного регулювання, діюче законодавче забезпечення технічного регулювання ринку є перешкодою для запровадження нових технологій та виходу виробників на міжнародні ринки. Експортний потенціал обмежується необхідністю сертифікації продукції за міжнародними стандартами. Наразі на ринку цементу паралельно діють дві системи сертифікації: застаріла радянська та європейська. Таке подвійне регулювання створює численні прогалини в технічному регулюванні та ускладнює роботу ринку.

Гармонізація зі стандартами ЄС

Згідно з Угодою про асоціацію з ЄС Україна має гармонізувати національні стандарти щодо будівельних матеріалів зі стандартами ЄС. Це сприятиме зниженню нетарифних бар’єрів для розвитку експортно-імпортних операцій.

"Представництво ЄС через проект EU4Business/FORBIZ тісно співпрацює з Офісом ефективного регулювання для створення кращих умов для розвитку малого та середнього підприємництва в Україні, а також впровадження положень Асоціації з ЄС. Ринок цементу є одним з ключових секторів для економіки країни, зважаючи на його потенціал для розбудови інфраструктури. Отже, дуже важливо знайти найкращі практики регулювання, які сприятимуть розвитку", - заявила керівник сектору економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС Хуана Мера Кабейо.

Україна повинна завершити реалізацію положень ЄС щодо гармонізації ринку будівельних матеріалів в Україні до 2020 року.

Створений в рамках ініціативи "EU4Business" за фінансової допомоги ЄС, проект FORBIZ підтримує порядок денний реформ в Україні та економічне відновлення країни, пропонуючи системний перехід до більш сприятливого бізнес-середовища з особливою увагою до МСП. Проект має на меті спрямування політики у бік загального визнання МСП та важливої ролі, яку вони відіграють в економічному відродженні, водночас намагаючись послабити регуляторний тиск та зменшити ризики для підприємств. 

 

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся