Україна входить до топ-вісімки найбільших виробників зерна у світі, забезпечуючи 3% світового виробництва, та є другим найбільшим експортером після США. Проте, за даними аналізу сектору, проведеному завдяки ініціативі "EU4Business" в рамках проекту FORBIZ в Україні, країна втрачає мільйони доларів на місяць через прогалини у законодавстві, неефективність регуляторних інструментів та непридатну інфраструктуру.
Неефективність регулювання, недосконалість транспортної інфраструктури, відсутність механізмів для забезпечення належного зберігання зерна та недостатня підтримка малих виробників з боку держави - все це стримує розвиток галузі. Шляхи вирішення цих проблем обговорювалися представниками української влади, бізнесу та експертних кіл 27 вересня на засіданні круглого столу "Український ринок зерна: ефективне регулювання для світового лідерства", організованого в рамках публічного діалогу #PRODialog проекту FORBIZ.
Неефективне регулювання
Офіс ефективного регулювання, створений в рамках проекту FORBIZ, здійснив глибокий регуляторний аналіз галузі та представив результати круглому столу. "Виробництво зернових формує 4,5% ВВП України, частка зернових становить 16,7% у загальному обсязі товарного експорту. Це є кожним 6-м доларом валютної виручки нашої країни. Але в цій галузі з 56 нормативно-правових актів на ринку зерна 22 акти, тобто 40% від загальної кількості, є незаконними або неактуальними; 80% статей закону "Про зерно та ринок зерна" потребують суттєвих змін", - зазначив Андрій Заблоцький, голова аграрного сектору Офісу ефективного регулювання, під час презентації результатів дослідження.
"Через прогалини у законодавстві та неефективність регуляторних інструментів бізнес та країна втрачають мільйони доларів щомісяця".
Малі виробники не мають доступу до ресурсів
З 32 000 підприємств на ринку зерна більше 71% є малими та середніми виробниками. У той же час вони виробляють лише 17% від загального виробництва зернових. Основними причинами є низький врожай, погане технічне обладнання та обмежений доступ МСП до фінансових ресурсів та сучасних технологій. Середня врожайність в Україні становить близько 40 ц/га, тоді як в Китаї та Бразилії - 52-56 ц/га, а в США - 82 ц/га. Таким чином, відсутність державних заходів стимулювання МСП істотно стримує розвиток галузі.
Борис Філіппов, аташе з питань економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні, зазначив: "В рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС ми допомагаємо українському уряду створити сприятливий бізнес-клімат, зокрема через проект FORBIZ ініціативи "EU4Business". Для повної реалізації потенціалу України на міжнародному ринку дуже важливим є створення більш сприятливих умов для бізнесу, особливо МСП шляхом скасування неактуальних норм, які не відповідають інтересам виробників".
Розвитку ринку зерна заважає низка інших суттєвих проблем. Зокрема, відсутність ефективних механізмів відстеження якості зерна та забезпечення його належного зберігання, невідповідність законодавства вимогам ЄС щодо визначення якості та класифікації зерна, а також фітосанітарних заходів.
Неналежна транспортна інфраструктура
Крім того, продуктивність виробництва безпосередньо залежить від ефективності інфраструктури та логістики. Обмеження на перевезення автошляхами та нерозвиненість інфраструктури річкових перевезень створює ситуацію, коли попит на залізничні перевезення перевищує пропозицію в 2-3 рази. Ці транспортні затримки призводять до збитків бізнесу, які оцінюються в 1 млн доларів на місяць.
Створений в рамках ініціативи "EU4Business" за фінансової допомоги ЄС, проект FORBIZ підтримує порядок денний реформ в України та економічне відновлення країни, пропонуючи системний перехід до більш сприятливого бізнес-середовища з особливою увагою до МСП. Проект має на меті спрямування політики у бік загального визнання МСП та важливої ролі, яку вони відіграють в економічному відродженні, водночас намагаючись послабити регуляторний тиск та зменшити ризики для підприємств.
Сайт Офісу ефективного регулювання http://brdo.com.ua