За стабільних податкових умов IT-галузь України може зрости вдвічі до 2020 року

Україна
За стабільних податкових умов IT-галузь України може зрости вдвічі до 2020 року

IT-галузь в Україні має величезний потенціал до зростання, проте нестабільність податкового регулювання, нестача спеціалістів і низка регуляторних бар’єрів є стримуючими факторами для розвитку галузі. 23 листопада у Львові представники уряду, ІТ-компаній та навчальних закладів обговорювали шляхи подолання цих перешкод на засіданні круглого столу з питань регулювання ринку розробки програмного забезпечення, організованого в рамках публічного діалогу #PRODialog проекту FORBIZ, який є частиною ініціативи "EU4Business" за фінансової підтримки ЄС.

Ринок розробки програмного забезпечення є єдиною стабільною експортною галуззю в Україні, яка показала зростання на 58% протягом 2013-2016 років. Експорт послуг у сфері розробки програмного забезпечення в 2016 році склав 3,2 млрд доларів, що вивело галузь на третє місце за обсягом валютних доходів та забезпечило 26% від загального експорту послуг. Цей ринок створює понад 100 000 високооплачуваних робочих місць, 56% з яких - у регіонах.

Трійкою провідних IT-міст в країні є Львів, Харків та Київ. Так, у Львові працює 15 000 професіоналів галузі, а оборот 192 місцевих ІТ-компаній становить 14,4% міського ВРП. За останні 5 років ІТ-ринок Львову зріс втричі, що перетворило Львів на ІТ-хаб. Газета "Financial Times" включила Львів до топ-10 міст майбутнього, назвавши його одним з найпривабливіших інвестиційних ІТ-центрів Європи.

Потужний економічний мультиплікатор

Галузь виступає потужним економічним мультиплікатором: 1 робоче місце в IT створює ще 3 у суміжних професіях. Заробітна плата IT-спеціаліста в 5 разів вища за середню в країні. При цьому високий рівень оплати зберігається не лише в столиці, але й в регіонах.

На важливості розвитку підприємницького потенціалу та покращення бізнес-клімату у галузі наголосив Керівник проекту "EU4Business"/FORBIZ в Україні Маттіас Хальдер: "Україна є однією з найпривабливіших країн для розміщення замовлень у сфері аутсорсингу бізнес-процесів та IT. Для сталого розвитку індустрії варто зосередитися на забезпеченні стабільного оподаткування, розвитку людського капіталу та усуненні митних та регуляторних бар’єрів. Для дієвих змін до діалогу обов’язково має бути залучений бізнес".

Офіс ефективного регулювання, створений в рамках проекту FORBIZ, проаналізував регуляторне поле галузі та презентував його результати у Зеленій книзі. За експертною оцінкою бурхливому розвитку галузі сприяла відсутність спеціального галузевого регулювання, а також можливість працювати за сприятливих податкових умов. Сума прямих податків і зборів, сплачених представниками галузі, за останні 3 роки зросла на 88%, досягнувши 7,1 млрд гривень у 2016 році. При цьому, зважаючи на нестабільність моделі спрощеного оподаткування, компанії ринку ПЗ обмежені у довгостроковому плануванні та залученні інвестицій.

Ринок, що саморегулюється

"Це успішний приклад ефективного ринку, що саморегулюється, і це не варто змінювати. Капіталізація 10 найбільших українських IT-компаній вже сьогодні перевищує 4 млрд гривень, і на відміну від сировинних гігантів, їх вартість базується саме на людському капіталі. За умови забезпечення державою стабільних умов оподаткування, якісних змін у профільній освіті та врегулювання деяких регуляторних перепон прибуток галузі може зрости вдвічі – до 6 млрд доларів у 2020 році", – переконаний керівник сектору IT BRDO Олександр Кубраков.

Обговорення також зосередилося на браку кваліфікованого персоналу, а також труднощах залучення іноземних фахівців до ринку.

"Якщо ми будемо інвестувати в освіту, то станемо свідками системних змін у країні. Прогресивна молодь є потужним драйвером на цьому шляху. А задача влади – не заважати мудрим людям робити свою справу", – підсумував Міський голова Львова Андрій Садовий.

Створений в рамках ініціативи "EU4Business" за фінансової допомоги ЄС, проект FORBIZ підтримує порядок денний реформ в Україні та економічне відновлення країни, пропонуючи системний перехід до більш сприятливого бізнес-середовища з особливою увагою до МСП. Проект має на меті спрямування політики у бік загального визнання МСП та важливої ролі, яку вони відіграють в економічному відродженні, водночас намагаючись послабити регуляторний тиск та зменшити ризики для підприємств. 

 

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
reject_all
accept_all