Зелена книга про стан регулювання на ринку цементу підготовлена Офісом ефективного регулювання (BRDO) за підтримки проекту FORBIZ в рамках ініціативи EU4Business.
Зелена книга – результат аналізу ефективності регулювання ринку "Будівельні матеріали штучного походження: Цемент". Мета її створення – виявити/проаналізувати недоліки чинного регулювання та напрацювати альтернативи для підвищення ефективності регулювання ринку.
У звіті зазначається, що основні недоліки регулювання витікають з самої регуляторної бази, яка містить суперечливі, а також незаконні та недоречні положення. Значна група проблем пов’язана з недієвістю механізмів ринкового нагляду в Україні, відсутністю адекватної відповідальності суб’єктів, які здійснюють ринковий нагляд і, як наслідок, перенасиченням ринку контрафактною продукцією. При цьому, з припиненням 1 січня 2018 року дії державної системи обов’язкової сертифікації продукції УкрСЕПРО та недієвістю ринкового нагляду, виробники прогнозують суттєве підвищення ризиків щодо якості цементу та продукції з нього.
У звіті міститься ряд рекомендацій, як "відремонтувати" ринок, а саме:
1. Імплементувати в українське законодавство положення європейського законодавства, що встановлює гармонізовані умови для розміщення на ринку будівельних виробів.
2. Здійснити ревізію регуляторного поля та засобів регулювання ринку з подальшим впровадженням норм, що відповідають сучасним запитам бізнесу та держави.
3. Розробити та запровадити дієві механізми ринкового нагляду за розповсюдженням продукції з метою захисту споживачів від контрафакту та фальсифікату.
Реформа у цьому напрямку дасть наступні результати:
- Підвищення доходності ринку цементу і зменшення кількості збиткових підприємств
- Осучаснення системи державної сертифікації та стандартів
- Підвищення якості будматеріалів та захист споживачів від небезпечної продукції
- Європейська якість цементу
- Прозорі електронні державні сервіси
- Доступність інформації
- Сучасні технології в будівництві
Офіс ефективного регулювання, спільно з МЕДТ та ДРС, за підтримки проекту FORBIZ у рамках ініціативи EU4Business запустили ProДіалог. Він націлений на залучення всіх зацікавлених сторін до перегляду регуляторних рішень та напрацювання шляхів їх вирішення. В результаті було розроблено ряд Зелених книг для аналізу поточного стану проблематики ринку та потенційно можливих напрямків покращення його регуляторного поля та Білих книг, що представляють собою консолідований результат напрацювань бізнес-спільноти та експертного середовища, у формі практичних рекомендацій та пропозицій для влади задля покращення регуляторного поля.