Назустріч агрорекордам

Україна
Назустріч агрорекордам
Підприємець Андрій Сорока перезапускає фермерське господарство свого батька. Важливий крок на цьому шляху йому допоміг зробити бізнес-кредит від "EU4Business".

Піца з равликами і смажена картопля з ними ж. Фермер Андрій Сорока показує на екрані свого телефону фотографії страв, приготованих із продукції, яку він випускає. Це в аргентинському ресторані в Києві взяли на пробу п'ять кілограмів охолоджених молюсків і приготували два блюда.

Андрій Сорока розводить равликів породи "Мюллер" в селі в Житомирській області, там у нього стадо приблизно з півмільйона молюсків. Але це тільки маленька частина його бізнесу, де постійно працює 25 чоловік. Головна – рослинництво, він вирощує пшеницю, кукурудзу і соняшник.

Але всім цим займатися Сорока став зовсім недавно: у 2014 році він отримав у спадок батьківське фермерське господарство з непоганим земельним банком розміром у 850 гектарів. Саме тоді і почалася його підприємницька діяльність. "Я відчував моральну відповідальність перед батьком, який вклав у цю справу більше 20-ти років, – відповідає Сорока на питання, чому не продав бізнес, – і, звичайно, відповідальність перед людьми, які тут працюють".

Насамперед підприємець вирішив підвищити ефективність батьківської ферми. Одним з джерел інвестицій для цього став Європейський Союз. У минулому році підприємець залучив 4 млн грн. у кредит від польського KredoBank для покупки трактора John Deere. Ці гроші були виділені в рамках програми Німецько-Українського фонду з підтримки інвестицій малих і середніх підприємств, що реалізується за фінансової підтримки ініціативи "EU4Business".

Все по-новому

Сам Сорока за освітою агроном. І кар'єру він робив у компаніях, пов'язаних із сільським господарством. Наприклад, його останнє місце роботи – великий світовий гравець на ринку солоду. Тому знання для проведення реформ у своєму фермерському господарстві йому не треба було шукати.

Для початку підприємець відмовився від нішевих культур – озимого жита і вівса, які багато років вирощувалися на фермі. Він вирішив переорієнтуватися на більш типову продукцію. Посіяв ріпак, соняшник і збільшив площі під кукурудзу. Ці культури Україна експортує, тому для них завжди є ринок збуту, а ціни близькі до світових. І равлики теж – частина перетворень: їх фермер збирається продавати в Європейський Союз.

Паралельно Сорока підвищує врожайність на своєму фермерському господарстві, в першу чергу за допомогою нових добрив. "Ми проаналізували склад ґрунту і зрозуміли, як більш ефективно можна компенсувати недолік мікро- і макроелементів", – розповідає фермер, додаючи, що пошук нових форм добрив веде постійно, щоб знайти такі, які рослини будуть засвоювати найкраще.

Сорока виграв битву за врожай. У нього вийшло більше ніж на 50% збільшити обсяг зерна з 1 гектара. Цей показник зараз складає 5 тонн з гектара, що можна назвати дуже добрим результатом: середня врожайність пшениці в країні – 3,8 тонни з гектара. Схожа історія і з кукурудзою. У Сороки – 8 тонн з гектара, в середньому по Україні – 4,27 тонни з гектара.

І це при тому, що фермеру обробляє не знамениті українські чорноземи, а більш бідний ґрунт регіону Полісся.

Нижча собівартість

Сорока готовий розповідати довго про свій новий трактор John Deere. Ще б пак – машина потужна та надійна. "Мені його дуже бракувало для обробки землі", – каже фермер.

Покупку він профінансував, взявши кредит у Кредобанку в рамках програми Німецько-Українського фонду за підтримки ЄС. Сорока дуже задоволений результатом, адже завдяки новій техніці вдається знизити собівартість продукції, а, отже, отримувати більше чистого прибутку. "Зменшилася витрата палива, покращилася якість усіх операцій, знизилися фінансові витрати на ремонт техніки", – пояснює фермер.

Купівля трактора John Deere – теж частина переформатування бізнесу. З 2014 року підприємець замінює всі старі сівалки, комбайни та трактори на нову техніку. Вони у нього були ще радянські, неекономічні і часто ламалися.

В кінці нашої розмови про фермерський бізнес питаю Сороку, яким він бачить свою компанію через п'ять років. Він відповідає швидко, очевидно не раз замислювався над цим. "Я буду отримувати ще більше врожаю з гектара – 10 тонн пшениці і 15 кукурудзи", – говорить він. Але це ще не все. "Кожен працівник отримуватиме зарплату еквівалентну тисячі доларів", – продовжує Сорока, – і моє фермерське господарство буде таким, в якому і людям добре працювати і мені, як власнику – вигідно".

********************

Ініціатива "EU4Business" об'єднує всі програми ЄС, які сприяють розвитку МСП і приватного сектору України. З 2009 по 2017 роки ЄС виділив на реалізацію програм в країні 156 млн євро. Підтримку вже отримали 1 700 підприємств, які в результаті створили майже 6 000 робочих місць.

 

Автор: Катерина Шаповал

Статтю підготовлено для ініціативи EU4Business.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся