Що може зробити під час карантину бізнес у сфері спорту та акварозваг – одній з індустрій, до якої застосовуються найсуворіші обмеження? Розпустити персонал? Максимально скоротити витрати? Можливо. Але не у випадку львівського аквапарку «Пляж», який у 2018 році змінив свою бізнес-модель після тренінгів за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку та ініціативи Європейського Союзу EU4Business.
За 12 років свого існування найбільший аквапарк у західній Україні – львівський «Пляж» – став осередком новаторства, технологічності та експертних знань всієї галузі в країні. Свого часу це був перший аквапарк в Україні, побудований «з нуля» за європейськими стандартами, який фактично виховав фахівців для майбутніх відомих аквапарків в інших регіонах.
Таким самим експертом аквапарк залишається навіть під час вимушеного простою через карантин. Хоча в «Пляжі» не було відвідувачів ще з 12 березня, коли обмежили роботу спортивних комплексів та фітнес-студій, за стінами аквапарку відбуваються значні зміни: триває онлайн-програма для клієнтів «100 днів до літа» та проводиться масштабний ремонт.
Замість того, щоб приміщення простоювали, а персонал залишався без роботи, керівництво компанії вирішило інвестувати у профілактику всіх важливих систем: відремонтувати та замінити застаріле обладнання, прочистити та продезінфікувати комунікаційні й вентиляційні системи, перевірити систему безпеки.
«Загальна площа нашого комплексу – близько 14 тисяч квадратних метрів. Щоб провести щорічний профілактичний ремонт, доводиться повністю зупиняти роботу комплексу на тиждень, коли простій чимало коштує. А очистка всіх систем потребувала б ще більшого часу. Тому карантин став нам у пригоді», – каже керівниця відділу маркетингу Олена Анатійчук.
12 тренерів комплексу також не залишаються без діла: вони ведуть онлайн-заняття для учасників програми «100 днів до літа», які аквапарк Пляж започаткував разом із місцевою радіостанцією «Радіо Люкс FM». На переможця чекає головний приз – річний абонемент в аквапарк «Пляж».
Від занедбаного спортивного комплексу до нових правил гри на ринку
Аквапарк «Пляж» з’явився у 2000-х роках із колись занедбаного комплексу водних видів спорту. Нові власники – Анастасія Верлинська та Сергій Дігтяр – викупили та перетворили радянську спадщину на флагмана всієї галузі аквапарків в Україні. Але спочатку треба було виховати ринок, що зайняло цілих сім років.
Олена Анатійчук добре пам’ятає ті часи. Вона приєдналася до компанії у 2008 році як PR-менеджерка, а згодом сфокусувалася на маркетингу. Вона пригадує, що у перші роки роботи ринок був все ще не готовий до нового рівня сервісу і нових правил.
«Люди звикли до безкоштовних послуг низької якості у державних закладах. Нам довелося виховувати ринок і привчати до погодинної оплати і дотримання правил. Відвідувачі просто не розуміли, чому їм не можна залишатися на дві-три години більше за оплачений час», – ділиться Олена Анатійчук.
Поступово у Львові розвинувся діловий клімат та сфера послуг, і «Пляж» став популярним місцем. Але незмінною залишалася одна річ. Для більшості клієнтів «Пляж» був місцем, куди вони приходили не частіше разу-двох на рік із особливим приводом.
Навчання у Центрі інформаційної підтримки бізнесу міста Івано-Франківська
Олена Анатійчук розуміла: асоціація аквапарку лише з розвагою стоїть на заваді розвитку бізнесу. Команда вирішила взяти участь у тренінгових програмах Центру Інформаційної Підтримки Бізнесу у Івано-Франківську за підтримки Європейського Банку Регіонального Розвитку та EU4Business, аби отримати поради від досвідчених тренерів і консультантів про ефективні підходи до розвитку бізнесу. У 2018 та 2019 роках команда пройшла дві програми: «Управління змінами у бізнесі» та «Стратегічний маркетинг та бізнес моделювання».
Двох тренінгових програм було достатньо для усвідомлення, як змінити бізнес модель. Керівники ретельно сегментували ринок та віднайшли такі цільові аудиторії, про які раніше навіть не думали. Наприклад, вони побачили, що заклад дуже популярний серед родин з дітьми, яких цікавлять заняття спортом та здоровий спосіб життя, в той час як «Пляж» пропонував їм лише розваги. Це був один з інсайтів, що варто виходити на нові ринки і відкривати спортивний комплекс разом з аквапарком. Результат такого рішення не розчарував: +7% ринкової частки за перший рік роботи після нововведень.
Тренінгові програми Центру Інформаційної Підтримки Бізнеса від ЄБРР та EU4Business допомогли команді «Пляжу» структурувати знання ринку та краще зрозуміти власний бізнес. «Ми знайшли декілька нових ніш, які мали значний потенціал розвитку. Наприклад, ми доповнили розважальний комплекс спортивним центром для дорослих та дітей, обладнали wellness зони, відкрили першу у Львові студію занять Supboard. Дуже скоро нових клієнтів стало на 15% більше, а майже 40% клієнтів аквапарку стали постійними відвідувачами спортивного центру», – коментує Олена.
Після закінчення карантину компанія очікує повернення приблизно 80% клієнтів: за роки роботи вони змогли створити такий бізнес, який став частиною способу життя клієнтів.