Влітку 2023 року у Мистецькому Арсеналі відбулася вкрай важлива для України подія. За підтримки ЄС та Програми розвитку ООН в Україні пройшла виставка "Схід-Експо 2023", на якій бізнес, який був релокований або попри війну продовжує працювати у зонах надзвичайної небезпеки у безпосередній близькості до фронту, представив свою продукцію та отримав нагоду налагодити бізнес-зв’язки з європейськими партнерами.
Ініціатива, яку минулого року реалізували вже увосьме, цього разу зібрала понад 80 українських компаній. Загалом з 2017 року понад 350 виробників скористалися нагодою представити себе на “Схід Експо”. Близько 70% учасників зрештою встановили бізнес-зв’язки з представниками європейського бізнесу. Загалом заходи зібрали понад 12 000 відвідувачів.
Участь у "Схід-Експо 2023" для власників бізнесу і відвідувачів була повністю безкоштовною: усі витрати на оренду зали, логістику, створення каталогу та рекламної продукції взяла на себе Програма розвитку ООН в Україні. Чим здивували українські підприємці численних відвідувачів – далі в матеріалі.
Керамічні Маси Донбасу
Унікальна не тільки для України, але й для усього східноєвропейського регіону справа народилася 2005 року. Виробничий стартап, що почав виготовляти керамічні суміші, збалансовані за вмістом та властивостями композиції з природних матеріалів, для використання у різних галузях – від будівництва до лиття сталі – згодом виріс до потужного підприємства повного циклу.
У Слов’янську, де і розташований завод компанії, налагодили виробництво сучасних та стильних виробів з керамограніту. Горщики для квітів, сантехнічні вироби, сходи та плінтуси – усе європейської якості та сучасного дизайну.
Під час збройного нападу рф 2022 року завод та обладнання сильно постраждали від обстрілів. Рятуючи найцінніше – людей – компанія ухвалила складне рішення релокувати спеціалістів разом із сім’ями на Київщину. Але зараз компанія знову працює у Слов’янську, хоча місто, підконтрольне Україні, потерпає від постійних обстрілів ворога – воно знаходиться лише у парі десятків кілометрів від лінії фронту. Попит на їхню продукцію з боку великих замовників сильно постраждав. Тож компанія шукає нові ринки збути в Європі. А поки виготовляє найбільш популярні серед українців вироби з керамограніту.
“Ми маємо показати всім, що ми працюємо. Що території, які знаходяться в окупації чи зруйновані, вони не мертві, вони живі. Вони розвиваються й мають розвиватися. І ми всі подаємо приклад”, – каже директор підприємства Володимир Меленець.
Добродія Фудз
Добродія – неймовірний приклад агробізнесу повного циклу, що підкорює український, а віднедавна ще й польський ринок якісною, корисною та поживною продукцією найвищого ступеню переробки. Сухі сніданки та безглютенові каші Добродія добре відомі кожному українцю. А завдяки участі компанії у «Схід Експо 2023» віримо, що незабаром в них закохаються й жителі ЄС.
Від початку створення Добродія будувалася як виробництво повного циклу. Їхня продукція народжується з власноруч вирощеного та зібраного на полях Чернігівщини зерна, яке перетворюється на заводі Добродія Фудз на смачні сніданки й транспортується до гуртових покупців.
Компанія вже двічі вимушена рятуватися від війни. 2014-го довелося релокувати бізнес з Луганщини до Чернігівщини, а навесні 2022 року завод сильно постраждав під час окупації Чернігівської області. Відновлення заводу та аграрного кластеру компанії було складною задачею, але з нею допомогли впоратися люди.
“Дуже вдячні нашим відважним працівникам, які з-під обстрілів виводили техніку, ховали комбайни та трактори”, – розповідає директорка із зв’язків з громадськістю Добродія Ірина Чернявська.
Зараз Добродія Фудз знову готує сніданки для мільйонів українців. А нещодавно в рамках стратегії експансії на європейські ринки продукція компанії з’явилася на поличках польських супермаркетів.
Будинок для переселенців за два дні
Компанія GreenTec, що спеціалізується на проєктуванні, виробництві та монтажі сучасних модульних будинків, до початку повномасштабної війни впевнено розвивалася.За якістю швидкозбірні модульні будинки компанії не поступалися кращим світовим аналогам, а за ціною значно вигравали в них. Тож GreenTec будувала плани щодо масштабної експансії бізнесу на Захід.
“У нас на столі лежав договір на будування 12 будинків, але не сталося”, – пригадує співвласниця компанії Яна Колісниченко.
Повномасштабне вторгнення рф зруйнувало всі плани, й зараз GreenTec намагається знайти нові ніші. В компанії розробили швидкозбірний будинок для українських переселенців, який можна змонтувати лише за два дні. А в разі потреби – розібрати та перевезти в інше місце. Має GreenTec у своєму портфоліо й повноцінне модульне містечко – з будинками, дитячими садочками та навіть лікарнею.
Папір, асфальт та пакети
Зміївська паперова фабрика – одна з найстаріших в Україні й водночас одна з найбільш інноваційних. Саме у Змієві, що на Харківщині, вперше в Україні почали переробляти вкрай складні для переробки пакети Tetra Pak. Паперову частину пускають на виробництво крафтового паперу, з якого потім виробляють, зокрема, фірмові пакети для роздрібного бізнесу. А з пластику та алюмінію, які неможливо розділити, роблять гранули. Їх можна використовувати для виробництва деяких побутових виробів, на кшталт каналізаційних люків та садових меблів. А можна додавати як цінну домішку до асфальту.
Зміївська фабрика навіть отримала міжнародний сертифікат на свої гранули й продає їх вдвічі дешевше за європейські аналоги. Та велика війна розкидала виробництво по різних куточках України.
“Коли почалися бойові дії, а це було близько від нас – Зміїв, Харківська область – ми зрозуміли, що розміщувати обладнання тут вже не слід. Хоча у нас було підготовлено приміщення, підведені комунікації, вирішили вивезти обладнання”, – пригадує Юрій Калиниченко, директор Зміївської паперової фабрики.
Саме так паперові крафт-пакети зі Змієва почали виготовляти у Калуші, Івано-Франківської області. А от ділянку із виробництва гранул повернули на Харківщину. У Змієві, як і раніше, виготовляють папір.
«Схід Експо 2023» стало першим виставковим досвідом для компанії. Натхненні спілкуванням з колегами та потенційним партнерами, «зміївці» вірять в майбутнє. Своє та всієї України.
ZaPalnichka
Історія невеличкого бізнесу Максима Пузанова, що мешкає у Запорізькій області, як і в багатьох інших підприємців-початківців, почалася із марної спроби закрити власні потреби на масовому ринку. Одного разу він зрозумів, що магазинні гострі соуси занадто одноманітні. Й вирішив зробити власні. Спочатку сировину для лінійки соусів, приправ та маринадів ZaPalnichka з гострого перцю закуповував у місцевих селян. Але коли зрозумів, що «гострота» фермерського перцю занадто нестабільна, вирішив самостійно вирощувати пікантну городину.
“Насінням ділилися ті ж люди, що знаються на перчику. Або друзі надсилали з-за кордону. І так потихеньку в нас з’явилося близько 20 сортів перцю”, – розповідає Максим Пузанов.
Він зізнається: саме рослини, яких на момент окупації в нього було близько 20 000 кущів, врятували його. Щоденний полив та догляд витягнули зі ступору, а рясний врожай змусив повернутися до справи.
Згодом винайняв дві дачні ділянки у більш безпечному місці Запорізької області, разом з новими сусідами пробурили свердловину, щоб забезпечити хазяйство водою – після підриву дамби Каховської ГЕС селяни залишилися без води. А влітку взяв участь у «Схід Експо 2023». Планує масштабувати бізнес та спробувати підкорити європейських гурманів соусами власної рецептури.
Для десятків підприємців, що взяли участь у «Схід Експо 2023», захід став не просто виставковим майданчиком, що дозволив продемонструвати продукцію та налагодити бізнес-зв’язки. Це важлива комунікаційна платформа, яка надихає український бізнес працювати ще активніше попри усі виклики війни.