Програма «Жінки в бізнесі» за підтримки ЄС розширює можливості жінок-підприємиць у країнах Східного партнерства

Вірменія Україна
Програма «Жінки в бізнесі» за підтримки ЄС розширює можливості жінок-підприємиць у країнах Східного партнерства

Затишне кафе-морозиво, розташоване в самому серці історичного Єревана, вже багато років радує відвідувачів. З моменту появи бізнесу у 2017 році компанія Pink Berry підкорила серця містян та гостей Єревану яскравим брендингом та вигадливими смаковими поєднаннями. Це дозволило компанії посісти перші позиції на місцевому ринку. Втім, разом зі збільшенням продажів, бізнесом керувати ставало дедалі важче.

Новий етап розвитку Pink Berry розпочався, коли компанія звернулася до програми «Жінки в бізнесі», що реалізує ЄБРР за підтримки Європейського союзу. Консультанти програми надали рекомендації, як оптимізувати фінансову стратегію, допомогли розробити новий дизайн упаковки. А креативні рекламні ініціативи дозволили підвищити продажі.

Трансформація компанія не лише допомогла вийти на новий рівень, а й приділити увагу екологічним амбіціям. Зараз Pink Berry планує виходити на нові ринки та посилити присутність на внутрішньому ринку завдяки інноваціям та розвитку продукції.

Більш ніж за 2 000 кілометрів від Єревана Марта Бучко керує курортом зі спа-центром і ресторанами. Її комплекс розташований у тихому селі Яблунів на Івано-Франківщині, що на заході України. ТОВ «Христина» теж отримало фінансування через програму «Жінки в бізнесі». Бучко спрямувала кошти на оновлення та термомодернізацію котеджів, щоб залучити ще більше клієнтів. Через вторгнення Росії в Україну доходи стрімко скоротилися. Втім, Бучко впевнена: як тільки відновиться мир, інвестиції окупляться, і її курорт знов процвітатиме.

«Pink Berry» та ТОВ «Христина» — приклади компаній, які очолюють жінки у країнах Східного партнерства і які отримали підтримку в межах програми «Жінки в бізнесі.

Програма, започаткована у 2014 році ЄБРР за підтримки ЄС, діє в країнах Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Грузія, Молдова та Україна). Її мета – заохочувати  жінок до підприємницької діяльності. Програма допомагає малим та середнім підприємствам (МСП), очолюваних жінками, отримати доступ до фінансування та послуг з розвитку бізнесу. Програма підтверджує: якщо подолати певні ринкові перепони та перестороги до жіночого бізнесу, компанії відіграватимуть важливу роль в економічному зростанні, створенні робочих місць та соціальному добробуті вільних, демократичних суспільств.

З 2015 по 2022 рік в межах програми «Жінки в бізнесі» запущені різноманітні ініціативи, зокрема: кредитні лінії, технічна допомога партнерським фінустановам, що передбачає створення та тестування нових продуктів і послуг для підприємств, які очолюють жінки.

Серед досягнень програми – зміни у банківській сфері.  Фінансові установи створили спеціалізовані програми так званого жіночого банкінгу, пропонують індивідуальні фінансові та нефінансові послуги жінкам-підприємницям у регіоні Східного партнерства.

За ці роки програма надала близько 86,2 млн євро 12 фінансовим установам в країнах Східного партнерства. Модель покриття ризиків перших збитків (англ. First Loss Risk Cover, FLRC) дозволила суттєво збільшити обсяги кредитування МСП, які очолюють жінки. Загалом протягом дії програми банки та інші кредитні організації  надали 5961 субкредит на загальну суму понад 99,5 млн євро.

У межах навчального компоненту для жінок провели 13 семінарів, у яких взяли участь 543 учасниці. Крім того, 891 жінки пройшли модульну самооцінку за допомогою Business Lens та отримали індивідуальний звіт про результати. Ці самооцінювання допомагають жінкам глибше зрозуміти свою бізнес-діяльність та фінансові потреби, а також визначити сфери для зростання. В межах ініціативи провели 589 проєктів бізнес-консультування та навчання для 1181 жінки-підприємниці у межах семінарів «Жінки в бізнесі».

Програма поєднує фінансування разом з технічним консультуванням місцевих фінустанов, а також консультативну допомогу жінкам-підприємицям. Ініціатива сприяла доступу жінок-підприємниць до пільгового фінансування. За рік після завершення консультаційних проєктів (оцінювалися проєкти з 2014 по 2021 рік) понад половина (56%) МСП, які очолюють жінки, відзначили зростання рівня зайнятості, в результаті чого створено 2 666 робочих місць. 78% малих і середніх підприємств повідомили про збільшення оборотів.

Попит на підтримку з боку жінок-підприємиць зростає, тож ЄБРР й надалі надаватиме допомогу через фінансові та консультаційні модулі програми «Жінки в бізнесі». Програма продовжить підтримувати жінок у досягненні бізнес-цілей та здійсненні власних мрій.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся