Доступ до фінансування як чинник розвитку МСП

Україна
Доступ до фінансування як чинник розвитку МСП

Розширення пропозиції кредитів для малих і середніх підприємств є життєво важливим фактором для створення нових робочих місць і зростання, особливо в Україні, де МСП складають понад 90 відсотків зареєстрованих підприємств і працевлаштовують дві третини активного населення.

Завдяки підтримці ЄС у рамках ініціативи "EU4Business" у 2017 році Група Європейський інвестиційний банк розпочала програму, яка надає кредитні гарантії місцевим банкам в країні.

Руслан Співак є директором департаменту корпоративних продуктів, партнерства та продажів Райффайзен Банку Аваль, одного з українських банків, що беруть участь в ініціативі ЄС разом з Ощадбанком, Укргазбанком та ПроКредит банком. На його думку, програма значно покращує доступ українських МСП до фінансування.

"Сьогодні лише 6% українських МСП мають доступ до фінансів, що є надзвичайно низьким показником. Завдяки програмі Європейського інвестиційного банку ми можемо потроїти цю цифру. Це дійсно важливо для української економіки".

"Полісся-2002" - це одна з українських компаній, яка скористалася перевагами нової фінансової ініціативи.

Заснована у 2014 році, це швидко зростаюче МСП спеціалізується на експорті соснової деревини. Середній випуск компанії складає близько 2000 куб. метрів соснової дошки на місяць. Нещодавно "Полісся-2002" отримала від Райффайзен Банку Аваль два кредити на загальну суму в один мільйон євро через кредитні гарантії, надані ЄІБ.

Співвласник Ярослав Баєв каже, що гроші були життєво важливими з точки зору купівлі нового обладнання, такого як сушильні печі для деревини, що виробляються в Італії.

"Завдяки цим кредитам наша компанія змогла вийти на абсолютно новий рівень. Ми побудували новий склад, де ми зараз стоїмо, ми зібрали та встановили додаткові сушильні печі та встановили нову лінію різання".

Нові печі дозволили "Поліссю" висушувати близько 1500 куб. метрів соснової дошки на місяць. Це означає, що сьогодні 90% продукції компанії експортується, більша частина якої надходить до ЄС, Азії та Близького Сходу.

"Сьогодні конкуренція в усьому світі дуже висока. За таких умов компанії треба було розвиватися дуже швидко. З цією (фінансовою) допомогою ми змогли вийти на новий рівень", - каже Баєв.

Гарантія, яка покриває до 70% збитків за окремими кредитами МСП, дозволяє ЄІБ значно покращити доступ до фінансування для малих і середніх підприємств в Україні.

Програма також дозволяє українським кредиторам, які беруть участь у програмі, пропонувати поліпшені умови кредитування для МСП, зокрема, шляхом зменшення вимог до застави.

"Що стосується програми, ми фінансуємо МСП з прозорими та здоровими бізнес-моделями, яким може бракувати майна для застави. Ми хочемо підтримати місцевих виробників з експортно-орієнтованою інноваційною стратегією", - говорить Співак.

Окрім Райффайзен Банку Аваль, до ініціативи ЄІБ залучені ще три банки в Україні, які надають кредити для МСП у національній валюті.

Програма кредитних гарантій є одним з центральних елементів в Угоді про Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ), що реалізується за фінансової підтримки ЄС у рамках ініціативи "EU4Business" та спрямована на зміцнення економічного розвитку країн, які підписали угоду про асоціацію з ЄС (Грузії, Республіки Молдова та України) шляхом надання адресної фінансової та технічної підтримки малим та середнім підприємствам (МСП) в цих трьох країнах.

Оригінал статті на Euronews

 

 

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся