Агрокомпанія «Любарецьке» знаходиться у невеличкому селі Любарці в годині їзди від столиці України, міста Києва. Вона займається вирощуванням зернобобових культур – сої, кукурудзи та пшениці – та є однією з 550 компаній, які отримали фінансування у межах Кредитної лінії EU4Business-ЄБРР. За підтримки ЄС в межах ініціативи EU4Business, яку реалізує ЄБРР, компанія створила безпечне та здорове робоче середовище для своїх 160 працівників і покращила доступ до сучасної техніки та навичок.
Компанія придбала колісний трактор і комбайн завдяки кредиту на суму €516 000, який отримала у гривні через «Креді Агріколь Україна». Комбайн міжнародно визнаного виробника «Джон Дір» відправився прямо у поле, щоб збирати кукурудзу. Але місія СТОВ «Любарецьке» – не лише сільгоспвиробництво. Найбільше значення мають люди.
Тісний зв'язок з місцевою громадою
«Україну в основному асоціюють з родючою землею та потужним сільським господарством, при цьому часто не приділяють належну увагу її людському капіталу», – говорить генеральний директор «Любарецького» Олександр Сафонов.
За словами Олександра, з самого початку діяльності у 2003 році компанія приділяє велику увагу найму та розвитку спеціалістів з місцевої громади: «У нас повний виробничий цикл, тобто ми самі саджаємо, вирощуємо та збираємо врожай, – говорить він. – Для того, щоб цей підхід працював, ми постійно інвестуємо в нову спеціалізовану техніку, а також інноваційні технології сушки та зберігання злаків. Але усього цього було б недостатньо, якби не наші люди».
Олександр вважає, що українці є однією з талановитіших націй світу. Його стратегія – створювати можливості працевлаштування для місцевих жителів і розвивати їхні навички. «Ми наймаємо людей з різним досвідом – від персоналу складу та лабораторії до операторів сільськогосподарської техніки, агрономів, фінансистів, спеціалістів з розвитку бізнесу і торгівлі. Усі наші працівники або з Любарців, або з сусідніх сіл. Саме вони є основним фактором нашого успіху», – стверджує Олександр.
Якщо говорити про молодші покоління та підготовку майбутніх сільськогосподарських спеціалістів, основним викликом для місцевої системи освіти Олександр вважає доступ до сучасних технологій. Щоб вирішити цю проблему, компанія співпрацює з місцевими освітніми закладами: «Комп’ютери, інтерактивні мультимедійні дошки, парти або просто шкільний ремонт – ми завжди робимо все можливе, щоб у селі була комфортна та ефективна система освіти».
Доступ до фінансування та нових ринків завдяки партнерству
«Пандемія Covid-19 створила нові перешкоди для бізнесу, але завдяки міжнародним партнерам України та місцевому співробітництву малі та середні підприємства (МСП) все ще мають доступ до необхідного фінансування та нових ринків. Наше партнерство з “Креді Агріколь” триває вже більше десяти років. У межах цієї програми фінансування банк допомагає нам купувати та брати у лізинг сільськогосподарську техніку в цей рекордно врожайний для України рік», – зазначає Олександр.
Цього року «Любарецьке» також налагодило партнерство з компанією «Нібулон» – одним з провідних трейдерів зернових та олійних культур в Україні. «Нібулон» допомагає експортувати продукцію «Любарецького» в країни Східної Азії.
МСП – драйвер української економіки
МСП – один з ключових драйверів економічного розвитку. Вони створюють можливості для працевлаштування та відкривають нові ринки для місцевого бізнесу.
ЄС та ЄБРР допомагають МСП в Україні та інших країнах Східного партнерства розкривати власний потенціал, надаючи фінансування через банки-партнери. Кредитні кошти ЄБРР у поєднанні із стимулюючими грантами ЄС в межах ініціативи EU4Business допомагають компаніям збільшувати обсяги експорту. Це сприяє стійкому економічному розвитку та здоров’ю економіки в цілому.