Невблаганна статистика співвідношення людей, що проживають у великих містах і селах або об’єднаних територіальних громадах, свідчить не на користь останніх: протягом 10 років вони втратили 16% свого населення. Здебільшого це молодь, що від’їжджає до великих міст на кшталт Києва чи Дніпра, або за кордон. Основні причини – недостатній рівень доходу та відсутність можливостей для самореалізації. Але з 2018 року цього вже не можна сказати про невелике містечко Баранівка на Житомирщині. Адже другий рік поспіль там здійснюється пілотний проєкт програми Європейського Союзу «Мери за економічне зростання» (M4EG) – в межах ініціативи ЄС EU4Business, що здобув назву «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської ОТГ». Всього за два роки існування проєкт надав можливість понад 1 100 учням і 400 дорослим опанувати практичні професійні навички.
У жовтні 2018 року спільними зусиллями Баранівської міської ради, Інституту громадянського суспільства та підприємства «Галекс-Агро» в Баранівці на базі місцевої школи відкрилися швейний і технічний коворкінги та теплиця площею 150 м2. Згодом ці ініціативи об’єднали у новий тип навчального закладу – «Баранівський Міжшкільний ресурсний центр». За фінансової підтримки ЄС для нього закупили професійне швейне та столярне обладнання відомих фірм, створили молодіжний бізнес-інкубатор.
«Доступ до майстерень мають не тільки учні, а й місцева молодь та люди старшого віку. Вони можуть відвідувати заняття та вчитися працювати з обладнанням. Ідея полягає в тому, щоб зробити школу відкритою для всіх жителів громади», – каже керівниця проєкту Оксана Загорська.
Коворкінг – що це і навіщо він громаді?
Шкільні коворкінги, або майстерні, є місцем для освіти, опанування професійних знань та розвитку підприємницького потенціалу вже в підлітковому віці. Але устаткувати майстерні, які б відповідали сучасним вимогам, в кожній окремій школі громади за кошти місцевого бюджету – це надважке завдання.
«Орієнтовний кошторис для оснащення швейного коворкінгу – 300 тис. грн., столярного – 800 тис. грн, робототехніки – 150 тис. грн, 3D-моделювання – 200 тис. грн. Якщо ж подивитися на завантаження шкільних майстерень протягом тижня, то понад 60% часу вони простоюють. Тому інвестиції в оснащення майстерень виглядають неефективними, бо техніка буде простоювати», – розмірковує Оксана.
За невеличку плату мешканці громади можуть користуватися обладнанням для втілення власних творчих ідей і навіть продавати свої товари на сайті чи фейсбук-сторінці.
Оксана каже: «Найкреативніші і найпідприємливіші можуть реалізувати свої творчі задуми під брендом «Мрії в дії», назву якого визначили жителі громади. І продати виготовлене через фейсбук-сторінку або онлайн-магазин https://bop.baranivka.info/. Від авторів потрібні ідеї і виконання».
Великою несподіванкою для всіх стала купівля 3D-принтера, якого не було в планах розвитку Міжшкільного ресурсного центру. Завдяки вдало проведеному Інститутом громадянського суспільства тендеру на закупівлю основного обладнання вдалося зекономити достатньо коштів ще і на 3D-принтер, з яким сьогодні залюбки працюють як школярі, так і дорослі.
Співпраця з бізнесом та осередок діяльності в умовах карантину
За два роки майстерність відвідувачів Міжшкільного ресурсного центру стала настільки помітною, що вони стали виконувати замовлення від місцевого бізнесу. Так, в теплиці виростили 9 500 саджанців квітів на замовлення Баранівської ради для клумб громади, а швейний коворкінг пошив халати для ТОВ «Органік мілк» та для працівниць місцевої перукарні.
Оксана говорить: «Наші коворкінги від простих майстерень відрізняє комерційна складова. Тобто з часом коворкінги мають стати самостійними та самодостатніми майданчиками для реалізації творчого, технічного, економічного потенціалу мешканців ОТГ».
Саме такий підхід став у пригоді під час карантину: працівники центру надрукували на 3D-принтері 50 захисних щитків для обличчя, які коштували на 30% нижче за ринкову вартість.
«Захисні щитки практичні та комфортні у використанні. Завдяки підтримці міської ради, устаткуванню від ЄС та майстерності працівників Баранівського МРЦ ми забезпечені засобами захисту», – говорить головний лікар Баранівської центральної районної лікарні Ігор Шатровський.
Окрім щитків, працівники виготовили 550 захисних масок на замовлення лікарень та інших об’єднаних територіальних громад, а також виграли тендер на пошиття 8 500 масок Міжнародного Благодійного Фонду Карітас України в межах проєкту «Підтримка об’єднаних територіальних громад у боротьбі з пандемією COVID-19» за підтримки Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe.
Погляд у майбутнє
На базі Баранівського міжшкільного ресурсного центру також створено програму для підлітків «Підприємцем бути легко!». Ця унікальна для регіону програма вже стала надпопулярною серед школярів. Вони вперше дізналися, що таке підприємництво, маркетинг, як рахуються фінанси власного проєкту та з чого взагалі складається діяльність підприємця. Багато хто зі слухачів програми вже ведуть активну громадську та підприємницьку діяльність, як-то створення шкільного телебачення, макетування та 3D-друкування брелків на замовлення чи очолювання соціально важливих громадських проєктів. Головне, що багато з них побачили можливості для самореалізації саме завдяки проєкту, що реалізується в Баранівці.
«Діти-школярі в 13-17 років в Україні мають власні онлайн-магазини, патенти на винаходи, ведуть підприємницьку діяльність і часом утримують цілі сім’ї. Діти не стільки заробляють гроші, а самореалізовуються. Ми тішимося, що тепер здатні дати нашим дітям таку можливість в рідній Баранівці», – радіє Оксана.
Проєкт в Баранівці є одним із шести, що реалізуються в межах програми ЄС «Мери за економічне зростання» в Україні. Він входить до пріоритетного компоненту Європейського Союзу зі створення сприятливого середовища для малого і середнього бізнесу в Україні. Минулого року загальний бюджет проєктів ЄС в межах цього компоненту склав понад 53 мільйони євро.