Як побудувати ферму з вирощування лохини і чому українцям варто повчитися в Чилі

Україна
Як побудувати ферму з вирощування лохини і чому українцям варто повчитися в Чилі

Чилі – світовий лідер у виробництві та експорті лохини. Українські підприємці, які зараз впевнено відвойовують своє місце на ринку Євросоюзу, з'їздили до Чилі, аби перейняти досвід успішної країни-експортера.

Сектор лохини в останні роки демонструє найвищі темпи зростання серед всієї плодоовочевого галузі України, загальна площа під цією ягодою сягнула не менше 2,1 тис. га. Тільки у 2018 році згідно з оцінками експертів було закладено не менше 700 га нових плантацій лохини. Загальна площа під ягодою виросла відразу на 44% за один рік. Тобто ця молода галузь в останні роки стрімко зростає.

країна однозначно може зайняти своє місце на світовому ринку", – вважає Іван Гречковський, директор компанії Family Garden, яка вирощує лохину і малину на 150 га в Київській області. Але підприємець усвідомлює, що в українських виробників дуже сильні конкуренти. Прямими конкурентами України є європейські країни, наприклад, Польща, за словами Івана Гречковського. Зокрема, тому що в нас збігається сезон збору ягоди. Та й основний ринок експорту один і той же: і Польща, і Україна продають лохину в основному на ринку ЄС.

Світові лідери з виробництва лохини – це Сполучені Штати і Чилі. Також в числі топових виробників та експортерів є Канада, Перу, Іспанія, Мексика, Аргентина, Марокко, Нідерланди, Німеччина, Польща і Франція. 

Чилі є одним із світових лідерів з експорту свіжої лохини, експортуючи більше 100 тис. тонн на рік. Експорт замороженої ягоди менше – близько 30 тис. тонн. Чилі поставляє в інші країни лохину на суму близько 500 млн доларів США.

А ось з Чилі та іншими країнами Південної і Центральної Америки Україна напряму не конкурує, бо в них не збігаються сезони збору врожаю. Справа в тому, що в Україні лохину збирають з червня по вересень, а в Чилі, в залежності від частини країни, – з жовтня по квітень.

У рамках проекту "Східне партнерство: Готові до торгівлі", який є частиною ініціативи "EU4Business", Асоціація "Ягідництво України" разом з Міжнародним Торговим Центром (ITC) за фінансової підтримки ЄС організували для українських ягідників-експортерів поїздку до Чилі, аби компанії змогли перейняти досвід більш успішної країни.

"Мета поїздки до Чилі – посилити конкурентоспроможність українських компаній, які вирощують та експортують ягоди", – пояснила Фредерін Дерло, фахівець по продуктах харчування і овочах в ITC. За тиждень перебування в Чилі українські підприємці відвідали більш ніж 10 ферм і підприємств, які займаються лохиною і черешнею.

Секрет успіху – технологія і дисципліна

"Український ринок, особливо свіжої лохини, дуже молодий і ще незформований у порівнянні з чилійським", – каже Ірина Кухтіна, президент Асоціації "Ягідництво України". – Тому було цікаво подивитися, як вони працюють. Близько 12% свіжої лохини експортується до країн Азії, зокрема до Китаю, де найвища ціна. Доставка морем туди займає 45 днів. Нам у першу чергу було цікаво дізнатися, як чилійці домоглися такого результату, за допомогою якої технології у них вийшло "розтягнути" термін зберігання свіжої лохини до 90 днів".

Виявилося, це ніяка не ядерна фізика. Успіх чилійців на світовому ринку лохини також не пов'язаний з якимись особливими сортами ягоди. Вся справа в дисципліні і чіткому дотриманні температурного режиму. Саме технологія охолодження дозволяє чилійцям доставляти лохину не тільки до Сполучених Штатів, але також до Європи і навіть Китаю. І якраз Китай – це найвигідніший для чилійців покупець, там ягоду продають по 5 доларів за кілограм. Тоді як в Європі і Сполучених Штатах ціна нижче  3,5 та 2,7 доларів відповідно.

"У Чилі дотримуються принципу "холодного ланцюжка постачання, – каже Іван Гречковський. – До поїздки в Чилі я не розумів, як вони більше 40 днів везуть ягоду з Чилі. Після побаченого і почутого ми на нашому підприємстві розглянемо можливість експорту в більш далекі країни, наприклад, країни Азії та Об'єднані Арабські Емірати".

Що ж це за технологія? У Чилі зібрана ягода знаходиться на полі не більше двох годин. "На великих підприємствах прямо на полях знаходиться гідрокулер. А в машині, яка доставляє ягоду, стоїть рефрижератор, щоб охолоджувати її прямо по дорозі від поля до сортувальної лінії, – розповідає Ірина Кухтіна. – Крім того, чилійці строго витримують процес триетапного охолодження". Адже так лохина отримує менший стрес і може довше лежати на полиці в супермаркеті. "Зайва година на полі без охолодження – це мінус день, який ягода зможе бути на полиці магазину", – пояснює Ірина Кухтіна. І додає, що саме цього і варто було б повчитися українським підприємцям у чилійців.

Як роблять чилійські ягідники? Температура ягоди на полі становить +20 - +25 градусів. На першому етапі лохину охолоджують до +6 - +8 градусів, іноді це роблять прямо в машині по дорозі на сортування. Після цього лохина охолоджується до +2 - +4 градусів, а далі температура доводиться до 0.

"В Україні лише деякі підприємці використовують метод триетапного охолодження. Зазвичай температуру відразу збивають до +2 - +4 градусів. Більш того, багато хто не витримує температуру 0 градусів. Тому якість ягоди нижче", – розповідає Ірина Кухтіна.

Для ринку ягід важлива інфраструктура

"У Чилі, на відміну від України, вже збудована інфраструктура під ринки і свіжої, і замороженої лохини", – кажуть підприємці. – Там достатня кількість холодильників, сортувальних ліній, потужностей для заморозки та упаковки".

В Україні ж, за словами президента асоціації "Ягідництво України", галузь народилася, але інфраструктури немає (це стосується в першу чергу ринку свіжої лохини). "Це для нас зараз принципове питання", – вважає Ірина Кухтіна. В Україні ж, за її словами, немає жодної пакувальної лінії. Тому для ринку зараз принципове питання, хто повинен створити необхідну інфраструктуру. А ключова проблема в тому, що обсягу вирощування лохини в Україні поки недостатньо, щоб повністю завантажити потужності.

Тому-то і немає інвесторів, які готові були б вкласти гроші в недешеву інфраструктуру. Як можливий варіант виходу з ситуації Кухтіна пропонує створювати кооперативи і спільно вкладати кошти в будівництво потужностей.

Корисні нюанси чилійської технології

"З корисних речей, які ми будемо впроваджувати на своєму виробництві, – це додамо до системи добрив рідкий екстракт, який виробляють каліфорнійські черв'яки, – розповідає Наталя Меленевська, директор компанії "Мелен", яка вирощує лохину, малину і полуницю в Житомирській області. – Спробуємо у себе на тестовому гектарі. Як роблять чилійці? Вони беруть 600 кг компосту на 1 кв. метр, вносять 3 кг черв'яків і щодня поливають по 40 л на 1 кв. метр в компостній ямі. Далі вода стікає через дренажні канали, і цей екстракт вноситься в нормі 40 л на один гектар кожен день протягом року. Один цикл по використанню черв'яків займає 4 місяці. За собівартістю – не багато, а мікроорганізми ніхто не відміняв".

Чилійці уважно ставляться до листової діагностики кущів і ґрунту. "Листову діагностику кущів чилійські підприємці роблять кожні два тижні. Відповідно, корекція мінерального живлення відбувається кожні два тижні. А діагностику ґрунту роблять на різних глибинах – 20, 40 і 60 см. Технологія на найвищому рівні. У тому числі тому врожайність в Чилі – 18 тонн ягоди з гектара, тоді як в Польщі лише 10 тонн", – розповідає Наталя.

Чилі мені сподобався збір лохини комбайном: я такого не бачив ні в Україні, ні в Європі. А ще на їх виробництвах працюють окремі лінії, організовані під ті країни, в які буде експортуватися продукція. Виробники зобов'язані забезпечити якість, яку вимагає кожна конкретна країна, – додає Іван Гречковський. – Здорово, що цей проект "Східне партнерство: Готові до торгівлі", у рамках якого ми змогли поїхати в Чилі, зосередився на тих речах, які раніше не робилися в Україні. Дуже важливо, що малий і середній бізнес може приїхати в Чилі або в іншу країну і подивитися на кращі практики".

 

Щоб дізнатися більше про ділові можливості, стежте за "Мапою можливостей для малого і середнього бізнесу", де зібрані всі доступні для підприємців програми, які підтримує ЄС.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся