Вже понад 6 років у невеличкому селищі Зимна Вода, що знаходиться одразу за об’їзною дорогою Львова на стратегічно важливому автошляху до Перемишля, виготовляють зручні й естетично привабливі вуличні меблі. Здебільшого сучасні лавки та крісла, але далеко не тільки їх. В портфоліо місцевого бренду Fix Union – вуличне освітлення, смітники, велопарковки тощо. Вироби Fix Union можна зустріти на вулицях Києва та Одеси, Львова та Коломиї, а також в інших містах України. А незабаром, за підтримки ЄС, можна буде зустрітися і за її межами.
Виховуючи здоровий урбанізм
Ідея виготовляти вуличні меблі у засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-ПРОЄКТНЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ФІКС"» (ТОВ «ВПО ФІКС») з’явилася ще у 2018 році. Стартували майже вчасно, кажуть вони, адже в період пандемії COVID-19 попит на їхню продукцію почав зростати. Заходів чи зустрічей у закритих приміщеннях тоді не проводили, натомість безпечнішим вважали перебування просто неба. Тут і стали в пригоді громадські простори, обладнані зручними лавками та якісним освітленням. Утім, попри очевидну потребу в такій продукції, компанія стикнулася і з чималими труднощами.
Ще кілька років тому в Україні системно не облаштовували комфортні місця для відпочинку, тому знайти канали збуту для своєї продукції виявилося непросто. Бракувало й професійних стандартів та інновацій у цьому сегменті через дефіцит попиту, а відтак – і виробників. Тож «задавати рівень» просто було нікому.
Громадські простори часто не відповідали вимогам доступності, зокрема не йшлося про інклюзивний дизайн тощо. Самій же Fix Union бракувало для реалізації планів сучасного обладнання. Зокрема, для проєктування та виробництва якісних вуличних меблів та світлового обладнання. Без цього важко було й мріяти про вихід на закордонні ринки, кажуть у компанії.
По допомогу звернулися до програми «EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП», яка фінансується ЄС в межах ініціативи EU4Business та урядом Німеччини. Зізнаються: допомога в буквальному сенсі дозволила компанії розправити крила й підвищити ефективність своєї діяльності. А головне — розширити експортні спроможності.
Стрибок у майбутнє
Передусім компанія отримала вкрай важливу допомогу щодо юридичного захисту інтелектуальної власності. Зареєстрували торгову марку, оформили патенти на інноваційні розробки та авторські права на каталог продукції. Ця непроста робота заклала надійне підґрунтя для виходу на міжнародні ринки й водночас посилила конкурентоздатність виробника.
Фінансову підтримку від ЄС та уряду Німеччини спрямували на придбання конче потрібного обладнання та програмного забезпечення. Відтак почали готувати сучасні та привабливі візуалізації спроєктованих компанією просторів, які передбачали використання продукції власного дизайну. Тож на виході отримали рішення за всіма уявленнями про світові стандарти.
«Експерти програми допомогли з маркетингом та промоцією продукції для українського та міжнародного ринків. Ми розробили брендбук, створили детальні каталоги продукції українською та англійською мовами, а також промовідео. Крім того, наші фахівці отримали консультації з просування в медіа. І ця робота вже має перші результати: компанія почала перемовини щодо експорту у Велику Британію, Італію та США», — розповідає Оксана Страз, директорка з розвитку Fix Union.
А під час Європейської кластерної конференції в Брюсселі представники компанії налагодили перші міжнародні зв’язки: запартнерились із колегами з Бельгії, Норвегії, Литви та США й обмінялись досвідом. Долучилися і до Львівського меблевого кластера.
Щоб підтримати такі масштабні зміни всередині компанії, керівники створили 4 нових робочих місця. Тепер на підприємстві працює 15 осіб — проєктанти, інженери, технологи, електрики, слюсарі, зварювальники, столяри та інші.
«Підтримувати мікро- й малий бізнес надзвичайно важливо. Адже на етапі становлення та ще й у такі турбулентні часи, як зараз, він і найбільш вразливий, але водночас і дуже адаптивний до нових підходів. Завдяки підтримці ЄС та уряду Німеччини ми отримали шанс заявити про себе і в Україні, і за кордоном. Власними силами ми досягли б усього цього років через 5 - 7. Тому надзвичайно вдячні за надану можливість зробити не крок, а стрибок у становленні та розвитку нашого підприємства», — зізнається Оксана Страз.
Сьогодні компанія продовжує зміцнювати свої ринкові позиції та розвиває бренд, позиціонуючи себе як виробника інклюзивних рішень для громадських просторів. У своїй діяльності дотримується принципів сталого розвитку та соціальної відповідальності, адже прагне розвивати та відбудовувати Україну й водночас піклуватися про майбутнє всієї планети.