Завдяки новим технологіям для українців стали доступні "мобільні гроші". Ця послуга, що вже широко використовується у всьому світі, з'явилася в Україні в результаті поліпшення ділового клімату за підтримки Офісу ефективного регулювання (BRDO), який фінансується Європейським Союзом у рамках проекту FORBIZ.
В Україні майже 35% населення, тобто 16 млн осіб, не мають регулярного доступу до банківських послуг. Це, як правило, стосується людей, які живуть у містечках та селах, де немає фінансових установ. В Україні існує лише 9 500 філій банку на 30 000 населених пунктів.
Ці люди не мають доступу до одного з найбільш зручних засобів оплати: системи грошових переказів. В Україні тепер можна купувати квитки в інтернеті, платити за комунальні послуги дистанційно та купувати товари у вітчизняних та зарубіжних інтернет-магазинах.
Проте, нова технологія може зробити свій внесок у вирішення проблеми переказів. Оплата за допомогою мобільного телефону з банківського рахунку особливо швидко розвивається в країнах, які не мають відповідного банківського покриття. Мешканці майже 100 країн світу в даний час користуються цією альтернативою. "Наприклад, проїзд у метро в Празі можна оплатити за допомогою СМС", - говорить Ігор Самоходський, експерт у галузі інформаційних технологій BRDO. "В Сінгапурі за сервіси Apple ви теж можете розрахуватися без банківської карти – достатньо лише мобільного телефону".
То ж в Україні є всі передумови для користування цією технологією, оскільки вже є повністю робоча інфраструктура: 100% мобільного покриття, до того ж кількість мобільних телефонів у 1,2 рази перевищує кількість громадян.
Однак, регуляторні бар’єри стримують прогрес. Самоходський каже, що регуляторні обмеження означають, що на практиці мобільні рахунки можуть використовуватися лише для телекомунікаційних послуг.
Технологія обганяє законодавство
Уряд України прийняв постанову про відмову від застарілого законодавства з середини 2017 року. Ініціатором та розробником документу був Офіс ефективного регулювання (BRDO), який відповідає за покращення бізнес-середовища в Україні в рамках програми "EU4Business" FORBIZ.
Ігор Самоходський розповідає, як його організація консультувалася з десятками підприємств при підготовці документа. "Найбільш потужні постачальники послуг дуже зацікавлені в питанні дерегуляції", - говорить він. І це не дивно! Зрештою, нова технологія означає, що вони зможуть розширити свій список послуг і збільшити свої доходи на одного абонента. Поточна плата (за мобільний інтернет) у 1,57 євро – одна з найнижчих у світі. У сусідніх країнах, Румунії та Польщі, вона становить 4,16 євро та 6,74 євро відповідно.
Попит на нову послугу оплати серед мережевих операторів можна ілюструвати тим фактом, що, спостерігаючи за шаленими темпами технологічного розвитку в сусідніх країнах, українські мобільні оператори також намагалися стимулювати дерегулювання, пропонуючи свої послуги через сторонні компанії.
Ринковий гігант "Київстар" запустив послугу "Мобільні гроші" ще в 2013 році. Тарас Горкун, керівник напрямку мобільних фінансових послуг компанії, розповів українському інтернет-виданню Liga.net, що ця послуга так і працює в тестовому режимі, тому що вони розглядали її як тимчасову. Як наслідок, Горкун зазначив, що серед 26 мільйонів абонентів мобільної мережі в 2016 році було здійснено лише 2,5 мільйона транзакцій, тобто менше ніж 1% їх клієнтів скористувалися послугою.
Нові можливості для бізнесу
Поки що лише один з трьох постачальників послуг в Україні - Lifecell - пропонує "мобільні гроші" як сервіс. Інші лише готуються до цього. Підключення клієнтів до нової технології означатиме виникнення величезного нового ринку. За оцінками експертів з BRDO, його річний обсяг може становити від 43,3 до 86,7 мільйонів доларів США, а кількість користувачів – від 5,2 до 10,5 мільйонів.
Цей великий ринок із значним потенціалом для розширення бізнесу операторів мобільного зв'язку також принесе користь більш скромному бізнесу. В першу чергу, електронній комерції, яка в 2017 році зросла на 30% в Україні та досягла оборотів у 1,5 млрд євро. "З'являться рішення для швидших розрахунків, зростання оборотів та економії коштів. Така послуга мала б великий економічний сенс", - сказав Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов, пояснюючи переваги для бізнесу під час круглого столу під назвою "Мобільні платежі: нова можливість для всіх".
Ось лише кілька прикладів економії коштів. Малі та мікропідприємства зможуть приймати безготівкові платежі за свої товари та послуги, без додаткових витрат на придбання та обслуговування POS-терміналів. Наприклад, інтернет-магазини зможуть отримувати гроші з "мобільних гаманців", таким чином кур'єрам з доставки не треба буде використовувати старі дорогі термінали. Загалом, МСП отримають ще один канал платежів для своїх товарів і послуг.
Окрім зручності для користувачів та надання нових можливостей для бізнесу, мобільні гроші можуть зіграти ще одну важливу роль у виведенні частини української економіки з тіні та стимулюванні зростання ВВП. Перехід від системи готівкових платежів до системи грошових переказів збільшить прозорість фінансової системи в цілому та бізнесу, зокрема. Фактично, Національний банк України прийняв ідею безготівкової економіки в 2016 році як частину програми активізації фінансової системи країни. Розвиток електронних платіжних каналів, включаючи мобільні, є одним з ключових елементів цього процесу.
**********************************
BRDO фінансується Європейським Союзом в рамках проекту FORBIZ та ініціативи EU4Business з метою спрощення умов для ведення бізнесу та забезпечення ефективного державного регулювання у ключових галузях економіки. FORBIZ підтримує впровадження реформ в України та її економічне відновлення, пропонуючи системний підхід до розвитку більш сприятливого бізнес-середовища з особливою увагою до МСП. Проект має на меті спрямування політики у бік загального визнання МСП та важливої ролі, яку вони відіграють в економічному відродженні, водночас намагаючись послабити регуляторний тиск та зменшити ризики для підприємств.
Автор: Катеріна Шаповал
Стаття підготовлена для ініціативи EU4Business