Зелена книга "Вантажні перевезення внутрішніми водними шляхами"

Україна

Зелена книга про стан регулювання на ринку вантажних перевезень внутрішніми водними шляхами та можливості для розвитку вантажопотоку підготовлена Офісом ефективного регулювання за підтримки проекту FORBIZ в рамках ініціативи EU4Business.

У звіті ринок перевезень ВВШ оцінюється в 6,5 млн тон на рік та характеризується зростанням обсягів перевезень, головним чином за рахунок перевезень зерна та металу, після тривалого падіння обсягів перевезень починаючи з 2005 року. При цьому ринок має потенціал для 3-кратного зростання до 2020 року та 5-кратного – до 2035 року.

Основним драйвером ринку є ріст експорту зерна та металургійної продукції з центральної України, зокрема транспортування сировини в чорноморські порти. Основними стримуючими факторами зростання ринку є висока вартість підвезення до річки та перевалки, неконкурентна ціна перевезень ВВШ в порівнянні із залізницею (для більшості локацій), високі капітальні витрати на придбання або будівництво флоту, мала потенційна кількість рейсів та низька швидкість "обертання" суден через інфраструктурні обмеження – відсутність гарантованих глибин, ризик аварій на шлюзах тощо.

BRDO зазначає, що інфраструктура ВВШ потерпає від хронічного недофіннасування, насамперед шлюзів на р. Дніпро. Через відсутність днопоглиблення довжина суднохідних шляхів починаючи з 1990 р. зменшилась з 4 тис. км до 1,6 тис. км. Нерозвиненість інфраструктури знижує інвестиційну привабливість річкової галузі.

На сьогодні регулювання ринку вантажних перевезень ВВШ не в повній мірі відповідає вимогам Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Угодою передбачена імплементація Україною шести основних директив в сфері ВВТ. Більшість заходів мають строки виконання 3-5 років після набрання чинності Угоди.

Офіс ефективного регулювання, спільно з МЕДТ та ДРС, за підтримки проекту FORBIZ у рамках ініціативи EU4Business запустили ProДіалог. Він націлений на залучення всіх зацікавлених сторін до перегляду регуляторних рішень та напрацювання шляхів їх вирішення. В результаті було розроблено ряд Зелених книг для аналізу поточного стану проблематики ринку та потенційно можливих напрямків покращення його регуляторного поля та Білих книг, що представляють собою консолідований результат напрацювань бізнес-спільноти та експертного середовища, у формі практичних рекомендацій та пропозицій для влади задля покращення регуляторного поля.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся