Будьте реалістами, вимагайте неможливого

Україна
Будьте реалістами, вимагайте неможливого
Як українські підприємці отримують пільгове фінансування завдяки кредитним програмам Євросоюзу

Журнал "Фокус" разом з Представництвом ЄС в Україні починає спецпроект про можливості для малого та середнього бізнесу, які існують в нашій країні завдяки програмам Європейського союзу. "Фокус" розповість реальні історії підприємців, які отримали фінансування і знайшли необхідні знання для старту і розвитку власної справи. Також на сторінках журналу з'являться історії про те, як не тільки запустити свій бізнес в Україні, а й підкорити європейський ринок завдяки підтримці від ЄС.

Низька доступність кредитів – один з головних чинників, що перешкоджають розвитку в Україні малого і середнього бізнесу. Ставки, за якими кредитуються наші підприємці, набагато вищі, ніж в їхніх європейських колег. На щастя, останнім часом ситуація стала поліпшуватися. Багато в чому завдяки партнерській допомозі Європейського союзу. Один із прикладів: в Україні працює ініціатива "EU4Business", вона спрямована, серед іншого, на надання доступу до фінансування для малих і середніх підприємств в Україні. У ній беруть участь сім українських банків, які в рамках партнерства з міжнародними фінансовими інститутами виділяють представникам МСБ пільгове кредитування – частину загальної суми кредиту або процентної ставки компенсують європейські партнери проекту.

"Фокус" спільно з Європейським союзом пропонує історії трьох українських підприємців, які завдяки наданим європейськими партнерами кредитами з низькою процентною ставкою втілили в життя свої мрії.

Щастя – це нова ідея

У радянські часи в Чернігівській області працював завод "Ритм", де робили ковбаси для всього СРСР. Але "Ритм" не витримав ритму життя незалежної України. Його потужності згасали з кожним роком. У 2010 році заводський цех орендувала чернігівська компанія "Здорово", яка займалася виготовленням м'ясних консервів. "Перші чотири роки були дуже складними", – згадує Володимир Дасюк, директор "Здорово". Старе обладнання не тільки не дозволяло виробляти продукт бажаної якості, але й було вкрай енерговитратним. Собівартість продукту росла, компанія працювала з перебоями. У підсумку, у 2014 році "Здорово" змінила власника.

"З появою нового власника ми зробили упор на виготовлення консервації преміум-сегмента", – розповідає Дасюк. Для виготовлення такої продукції потрібно багато ручної праці. Крім того, можна використовувати лише свіже, охолоджене, але не заморожене м'ясо.

Нові напрямки діяльності компанії потребували істотних змін технології. Як пояснює Дасюк, ГОСТи радянських часів категорично не підходили для випуску якісної продукції. Все довелося починати з нуля. Для цього необхідні були додаткові приміщення і техніка. У компанії почали придивлятися до приміщень, але власних коштів на покупку підходящого цеху не було. Комерційні ж банки пропонували кредити з річною ставкою у 20-25%. Запозичення за такими ставками були непідйомними для невеликої компанії.

Але хто шукає, той завжди знаходить. Один з партнерів рекомендував звернути увагу на банки, які виділяють фінансування в рамках ініціативи "EU4Business". Почалися переговори з "ПроКредит Банком", який фінансує МСП за програмою Німецько-Українського фонду в рамках "EU4Business". Спочатку в компанії до пропозиції поставилися з обережністю – в Чернігівській області не було відділень банку, та і про саму фінустанову в "Здорово" практично нічого не чули. Однак зваживши всі "за" і "проти", все ж таки взяли кредит. Чернігівська компанія отримала 2,6 млн грн під 14% річних. Така ставка компанію влаштовувала.

Кредитні кошти покрили близько 60% вартості нового приміщення площею 5,6 тис. кв. метрів. Але будівля – то лише півсправи. Цех раніше належав кондитерському комбінату. Обладнання, що дісталося разом з приміщенням, не підходило для виробництва м'яса. Підприємці знову звернулися до банку. Пільговий кредит на 1,9 млн грн погодили менш ніж за тиждень. За ці кошти придбали промислові скороварки і верстати для наклейки етикеток на готовий продукт.

Використання кредитних коштів виявилося виправданим. Завдяки грамотному інвестуванню запозичень оборот "Здорово" почали показувати стабільне зростання. З 2016-го він зріс на 240%, до 100 млн грн. "У минулому році ми запрацювали на повну потужність, ремонти і перепланування закінчилися", – пояснює Володимир Дасюк.

Оновлення виробничої бази дозволило налагодити нові канали збуту. Близько 25% продажів "Здорово" припадають на держзакупівлі. Енергоефективне обладнання дозволяє знижувати собівартість і вигравати тендери. Чернігівська компанія постачає консерви зі свинини до армії і до навчальних закладів. Налагоджено і співпрацю з великими мережами, які на потужностях компанії виробляють продукцію під власними торговими марками. Серед ключових клієнтів такі мережі, як "АТБ", "Сільпо", "Таврія Б", "Наш край", "Рукавичка".

Станом на лютий 2019 року компанія вже віддала більше половини суми кредитів. Зараз в "Здорово" розмірковують про отримання нового кредиту для будівництва ще однієї виробничої лінії. Вона дозволить компанії розширити географію збуту і вийти на ринки країн ЄС. За європейські ж гроші.

Схожа історія і в компанії "Гайсинський молокозавод". Українські підприємці часто з обережністю ставляться до використання кредитних коштів, вважаючи за краще вкладати в розвиток власні гроші. Однак кейс молочної компанії показує, що чітке планування використання позики може бути більш вигідним, ніж заморожування оборотних коштів.

Дізнавшись про вигоду від запозичення коштів за програмою "EU4Business", Тарас Осадчий, директор компанії "Гайсинський молокозавод", взяв кредит на 2,4 млн грн на покупку сепараторів для очищення молока. Крім того, підприємство користується овердрафтом від банку. Розширення фінансування допомогло заводу випускати молочні продукти відповідно до європейських вимог і завойовувати свої позиції на висококонкурентному вітчизняному ринку.

Під дорожнім асфальтом

"Хочеш зрозуміти, наскільки успішною буде твоя справа? Постав собі просте запитання – навіщо особисто тобі потрібна твоя продукція", – ділиться життєвим кредо Віталій Коваль, співзасновник дорожньо-будівельної компанії "Монтаж". Для самого Коваля подібне питання навіть не стоїть. Він – автомобіліст, і в тому, що країні потрібен якісний асфальт, дуже багато якісного асфальту, у підприємця ніяких сумнівів немає.

Коваль довгий час займався бітумом, а у 2016-му разом з кількома друзями заснував асфальтовий завод. "У нас був бітум – це 50% вартості асфальту. Створення асфальтного виробництва стало природним етапом розвитку бізнесу", – пояснює він.

Коваль з партнерами інвестували у виробництво 60 млн грн. Завод запрацював у 2017 році. "Монтаж" почав брати участь у тендерах і вигравати їх, з'явилися перші великі замовлення. І відразу ж виникли великі проблеми. "Нам не вистачало самоскидів для щебеню. Зазвичай ми брали їх в оренду, але на піку сезону будівельних робіт є гострий дефіцит підрядників. Ми вирішили купити власну техніку, щоб ні від кого не залежати", – розповідає Коваль.

Почали придивлятися до техніки. Найбільше підприємцям сподобалися самоскиди Ford. Але вільних коштів у молодої компанії не було. Не було й можливості чекати. У 2018 році запрацював Дорожній фонд, тепер 50% акцизних надходжень від паливних зборів іде на реконструкцію магістралей. Тому наразі в країні бум дорожніх робіт. І це шанс для невеликої компанії зробити свій внесок у цю важливу справу. "Майже все можна робити за власні гроші, але є ризик просто пропустити важливий момент. Поки на ринок дорожніх робіт ще реально пробитися, але через пару років його поділять між собою великі міжнародні компанії", – говорить підприємець.

У представництві Ford бізнесменам порадили звернутися до одного з банків, що працюють у рамках ініціативи "EU4Business". Вибір припав на "ОТП банк", який спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) фінансує МСП за програмою "Кредитна лінія ЄБРР-EU4Business". Фінустанова виділила позику на 5,6 млн грн, а ЄБРР дав безповоротний грант – 10% від загальної суми кредиту.

Купівля техніки дозволила "Монтажу" збільшити за рік оборот більш ніж в три рази – з 50 до 177 млн грн на рік. У 2019 Коваль має намір як мінімум подвоїти цю суму. "Особливо завдяки децентралізації та існуванню об'єднаних громад у нас замовляють все більше і більше", – вигукує він. "Монтаж" планує звертатися в банк по чергові кредити. Деталі Коваль поки не розповідає. Але якщо його прогнози втіляться, з такими темпами зростання бізнесу він зможе забути про свою головну проблему – погані дороги.

 

Ця стаття вперше з'явилася в журналі Focus 25.02.19

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся