«Чиста Вода» під час великої війни

Україна
«Чиста Вода» під час великої війни

Компанія Світлани Молчанової — сервіс доставки води у Миколаєві — від початку війни не припиняла своєї роботи. Очищену воду доставляли і гуманітарним штабам, і військовим, і мешканцям міста. Проте на певному етапі бізнес опинився на межі виживання. Допомогою став мікрогрант на підтримку бізнесу в 150 000 грн (еквівалент 4 000 євро) від програми EU4Business за підтримки Європейського Союзу й уряду Німеччини.

У 1990-х роках в Україні ще не була розвинена культура споживання чистої води, а тим більше не існувало сервісів доставляння питної води за адресою. Та дивлячись у бік зарубіжних країн, незалежна Україна вже тоді прагнула переймати прогресивний досвід. Так, у 1998 році з’явився бренд «Чиста Вода» — перший сервіс доставки очищеної бутильованої води у місті Миколаїв.

Ідея зародилася у засновниці фірми Світлани Молчанової. Перші балони закуповували в інших містах України та розвозили Миколаєвом на двоколісному візку. Зараз же, за майже 25 років, «Чиста Вода» — це велике підприємство з власною фабрикою, лабораторією та сертифікованою свердловиною з видобування води.

Коли війна прийшла у дім

До 24 лютого 2022 року послугами компанії користувалися тисячі клієнтів, серед яких — найбільші бізнеси міста. Щодня Миколаєвом розвозили до 1 000 бутлів, а магазини бренду можна було знайти в кожному районі. Потужності фабрики дозволяли виробляти близько 2 000 літрів води на годину.

Повномасштабна війна застала працівників «Чистої Води» зненацька, як і всіх українців. Та попри загрози й небезпеку підприємство продовжило працювати від першого ж дня вторгнення і зупинилося лише раз на початку березня — під час боїв біля миколаївського аеропорту. І тільки тому, що фабрика розташована неподалік.

Перші два місяці війни бізнес активно працював на допомогу — безкоштовно розливали воду мешканцям міста, лікарням, військовим. Коли у квітні російські окупанти перебили водогін на Херсонщині, який забезпечував Миколаїв, місто повністю залишилося без водопостачання. Через це потреба населення у воді стала ще гострішою.

Ситуація ускладнилася й коли ворог почав атакувати нафтобази України. Дефіцит пального та його значне подорожчання вплинули на можливості доставляння води до гуманітарних штабів і блокпостів. Підприємство, яке від перших днів війни працювало на допомогу, тепер саме потребувало підтримки.

Така очікувана допомога

Про мікрогрант для малого бізнесу від програми EU4Business та партнерів Світлана Молчанова дізналася на порталі Дія.Бізнес і вирішила без вагань — треба брати участь у конкурсі. На обговорення та заповнення необхідних форм знадобився лиш один день.

Звістка про перемогу в програмі стала для підприємства немов ковтком свіжого повітря. У той період Миколаїв і всі його мешканці перебували у критичній ситуації через гостру нестачу води. Тож фінансова підтримка фірми могла дійсно врятувати велику кількість людей.

Розподіл грантових коштів для керівників компанії був очевидним. На той момент головним дефіцитом були пальне та оборотна тара. Бутлі та паливо постійно і дуже швидко закінчувалися, тож сумнівів із вибором навіть не виникло.

Завдяки отриманому мікрогранту «Чиста Вода» змогли закупити понад 190 бутлів, що на чверть збільшило місячний фонд обігової тари. Також за допомогою фінансування вдалося закупити понад 570 літрів дизельного палива. Це дозволило підприємству надалі доставляти воду по Миколаєву, а також відновити постачання у віддалені райони міста та у найближчі села.

Загалом завдяки мікрогранту в найкритичніший момент для всього регіону фабриці «Чиста Вода» вдалося надати близько 30 тонн очищеної питної води.

Зберігати спокій та працювати

Сьогодні підприємство продовжує працювати та забезпечувати чистою водою миколаївців. Із початком війни кількість замовлень впала більше ніж на 50%, але після деокупації правого берега Херсонщини люди почали повертатися до Миколаєва, і рівень продажів поступово нормалізується.

Зараз у місті працюють тільки два пункти розливу. Майже 30% працівників фабрики були мобілізовані, тож людей для роботи постійно не вистачає. Та все ж «Чиста Вода» продовжують допомагати населенню та армії, впроваджують соціальні проєкти та ініціативи. Так, після звільнення Правобережжя команда разом із гуманітарним штабом двічі привозили питну воду до Херсона та навколишніх сіл, що найбільше постраждали від російських загарбників.

У перший день повномасштабної війни у соцмережах «Чиста Вода» вийшов допис зі словами: «У цей непростий час ми намагаємося зберігати спокій та продовжуємо працювати». І от уже одинадцятий місяць поспіль компанія дотримується обіцянки та невпинно робить усе, щоб допомагати українцям та Україні. А ми щасливі мати змогу допомагати та підтримувати такі цінні вітчизняні підприємства.

Довідкова інформація

Мікрогранти на підтримку українського підприємництва стали доступними в межах програми міжнародної співпраці EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП, яка співфінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, cпільно з Мінцифрою, Мінекономіки, порталом «Дія» та державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту». Партнером-виконавцем ініціативи першої хвилі мікрогрантів була Міжнародна благодійна організація «Фонд Східна Європа».

У 2023 році програма EU4Business планує реалізувати й інші хвилі мікро-, середніх і великих грантів для українських підприємців. Слідкуйте за анонсами на сторінці Програми.

Також наразі тривають конкурси грантів для кластерних об'єднань та для громад, заявки приймаються до 27.01.2023.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся