You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.
Вгору

На початку квітня у три області Західної України – Вінницьку, Тернопільську та Хмельницьку – прибули 10 000 експрес-тестів на COVID-19. Всім процесом – від пошуку тестів до доставки –  займалися шість малих підприємств, які входять до кластеру виробників весільного вбрання Podillya Wedding Group. Кластер започаткований у 2018 році за підтримки ЄС у межах ініціативи EU4Business, а також міської адміністрації міста Хмельницького.

Підприємницька креативність проти бюрократизму

На початку березня до підприємств з кластеру Podillya Wedding Group – виробників весільного вбрання – почали звертатися партнери з Китаю з проханням надіслати захисні маски разом із весільними сукнями. Тоді маски коштували менше 1 гривні і ще були наявні в аптеках в західних регіонах. Водночас українські медіа почали активно обговорювати проблему нестачі експрес-тестів по всій території України.

«В перші дні карантину в Україні ми звернулися до нашого міського голови з питанням, як наш кластер може допомогти», – пригадує Катерина Марковська, керівниця кластеру. «Голова запропонував закупити експрес-тести, тому що на всю Хмельницьку область на той момент їх було всього 25 штук. Всі розуміли, що цієї кількості не вистачить навіть на тестування лікарів. Але державній установі дуже важко зробити закупівлю швидко через бюрократичні перепони».

До ініціативи приєдналися ще Вінницька та Тернопільська міські адміністрації. За один день підприємці зібрали 40 000 доларів США.

За півтора роки свого існування та підтримки з боку EU4Business, кластер Podillya Wedding Group розширив міжнародні зв’язки. Китайські партнери, що отримували маски від кластера, допомогли знайти перевіреного виробника тестів на COVID-19, який постачав їх також для заводу в Німеччині.

«Без наших китайських партнерів ми навряд чи змогли б знайти тести по 2-4 долари. Середня ціна у численних посередників на той момент була не менше 10 доларів», – каже Катерина. «Ми обрали тести за 4 долари, бо ними можна діагностувати як носіїв коронавірусу, так і тих, хто перехворів протягом попередніх 30 днів».

Весь процес від збору коштів до фактичного прибуття тестів в Хмельницький зайняв 3 тижні. Не обійшлося і без бюрократизму. Незважаючи на дію Закону № 530-IX, який звільняє від сплати ПДВ при ввезенні медичних засобів, митниця не відпускала вантаж без оплати додаткових 23% від вартості товару.

«Якщо б місто Хмельницький закуповувало ці тести через державні процедури, навряд чи ми б побачили їх навіть сьогодні. Я рада, що ініціатива ЄС EU4Business об’єднала потужності наших малих підприємства у кластер та стала в пригоді під час кризи. Кожен окремо ми б не змогли потягнути такий значний проєкт – за 3 тижні закупити та привезти в Україну 10 000 тестів», – розмірковує Катерина.

Як ЄС сприяв формуванню кластеру Podillya Wedding Group

У 2018 році за ініціативи ЄС EU4Business у Львові відбувся тренінг із формування бізнес-кластерів в межах проєкту «Підтримки кластерних ініціатив у текстильній галузі». Тренінг проводив відомий експерт та автор методології з розвитку кластерів Іфор Ффоукс-Вільямс.

Після проведення тренінгу та в межах подальшого проекту з підтримки кластерних ініціатив у Хмельницькому виокремилися два кластери: Podillya Wedding Group та Podillya Women Apparel Cluster.

Podillya Wedding Group на сьогодні є найбільшим об’єднанням виробників весільного вбрання в Україні.

У 2019 році за підтримки EU4Business Podillya Wedding Group взяв участь у міжнародній виставці Expo Wedding Fashion Ukraine. На цю виставку кластер запросив 300 своїх клієнтів-баєрів з різних країн: Аргентина, Китай, Тайвань, Сингапур та майже всіх країн Європи. Це дозволило представити іноземним торговим агентам українських малих та середніх виробників одягу, які до того не мали змоги вийти на міжнародний ринок. У грудні 2019 року в рамках ініціативи EU4Business успішно відбулася торгова місія представників кластеру до Франції з організацією В2В зустрічей та показів.

Завдяки об’єднанню підприємств у кластери та спільній участі в міжнародних та національних виставках деякі компанії збільшили свої продажі на 40% у 2018-2019 роках.

Нещодавні історії
ua
18.03.2024
Завдяки програмі Erasmus for Young Entrepreneurs Наталя Дейнеко з Запоріжжя змогла почати життя спочатку – далеко від гучних сирен та вибухів. Мати-одиначка швидко адаптувалася до нового середовища та створила власний бізнес у Литві. Зараз вона власниця студії манікюру у литовському місті Каунас.
ua
09.02.2024
Оксана Бас – без перебільшення амбасадор зеленого туризму на Вінниччині. Завдяки її енергії колись маловідома в Україні галузь рекреаційного бізнесу перетворилася на вітрину культурної спадщини країни, що до початку повномасштабної війни залучала десятки тисяч туристів до українського села.
ua
26.01.2024
Влітку 2023 року у Мистецькому Арсеналі відбулася вкрай важлива для України подія. За підтримки ЄС та Програми розвитку ООН в Україні пройшла виставка "Схід-Експо 2023", на якій бізнес, який був релокований або попри війну продовжує працювати у зонах надзвичайної небезпеки у безпосередній близькості до фронту.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся