You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.
Вгору
Приватна вальдорфська школа "Сходинки" в Одесі отримала грант від ЄС на проведення енергетичного аудиту. Після термомодернізації в класах стане значно тепліше, а утримання будівлі обійдеться дешевше на півмільйона гривень на рік.

Підлітки, які сидять на гілках великих зелених дерев – ось перше, що бачиш, коли потрапляєш у двір одеської школи "Сходинки". "Нічого страшного в цьому немає, діти мають знайомитися зі світом", – махає рукою на моє здивоване питання, чи не порушують вони дисципліну, – Наталя Лук'янченко, директор і засновник школи.

Незвичайна політика для навчального закладу в Україні, де прийнята більш строга дисципліна. Але й школа "Сходинки" в Одесі – теж не така як усі. Тут практикують вальдорфську педагогіку – це такий підхід до виховання дитини, коли в центрі процесу – особистість і її здоровий розвиток. "Завдання школи не в тому, щоб сформувати людину і відправити її у життя, – пояснює Наталя Лук'янченко, – а в тому, щоб підготувати її до життя, а вона сама себе сформує".

У школі та розташованому тут дитячому садку навчається майже 300 дітей. Сорок з них – діти з особливими потребами: ті, хто страждає важкими захворюваннями (ДЦП, аутизмом тощо). "Сходинки" стала чи не першою школою в Україні, яка почала впроваджувати інклюзивне навчання. "Нас було сім молодих педагогів, ми самі були батьками і хотіли відкрити хорошу школу перш за все для власних дітей", – розповідає Лук'янченко про те, як виникла ідея заснування вальдорфського навчального закладу.

 Школа "Сходинки" почала повноцінно працювати з початку 2000-х років у приміщенні колись занедбаного дитячого садка площею 2 000 кв. метрів. Взимку тут дуже холодно: система центральної подачі тепла не справляється з прогрівом класів та груп. Тому навчальному закладу приходиться додатково витрачатися на опалення за допомогою електричних обігрівачів.

В минулому році школа звернулася до ЕБРР, щодо участі у програмі «Консультації для малого бізнесу». Фахівці програми підбирають для компаній місцевих і міжнарожних консультантів, які працюють з малим та середнім бізнесом. Напрямки проектів – різноманітні, в тому числі -  з енергоефективності. Гранти, які частково покривають видатки на консалтингові проекти, надає Евросоюз в рамках ініціативи EU4Business.

В рамках такого консалтингового проекту при підтримці ЕБРР та ЕС в школі провели комплексний енергетичний аудит.

В результаті обстеження спеціалісти визначили найбільші джерела втрати тепла та енергоносіїв, а також розробили програму термомодернізації. Введення цієї програми дозволить навчальному закладу не тільки мати теплі класи взимку, але й заощадити півмільйона гривень на рік на оплату комунальних послуг. Лук'янченко рада, адже спеціалісти, крім очевидних недоліків, через які "утікало" тепло, виявили не помітні неспеціалістам точки низької енергетичної ефективності. Наприклад, виявилося, що бойлер, який підігріває гарячу воду, споживає електроенергію навіть уночі, коли в школі нікого немає.

 "Сходинки" вже почали виконувати рекомендації спеціалістів. Замінили дах, зараз утеплюють зовнішні стіни.

Лук'янченко розповідає, що гроші на проведення енергоаудиту від ЄБРР, школа отримала дуже швидко. А зараз "Сходинки" збираються звернутися за новим грантом на встановлення сонячних панелей. У сонячній Одесі, де клімат трохи нагадує субтропіки, – це дуже популярний метод приватного виробництва електроенергії.

********************************************************

Інформація про програму «Консультації для малого бізнесу»

Програма ЕБРР «Консультації для малого бізнесу» зв’язує МСП з місцевими та міжнародними консультантами в різноманітних секторах. Починаючи від продуктів харчування та напоїв до гуртової і роздрібної торгівлі та будівництва. Більше половини проектів реалізується за межами Києва. Гранти, які частково покривають вартість консалтингових проектів, надаються ЕС в рамках ініціативи EU4Business.

Напрямки проектів можуть бути зовсім різними: від створення нового веб-сайту, системи керівництва якістю, маркетингової стратегії чи навіть зовсім нової системи управління. Щоби визначити, який проект буде найбільш оптимальним для успішного розвитку, ЕБРР працює з підприємствами, а потім підтримує їх на протязі всього процесу реалізації. Через рік проводиться оцінка проектів, щоб зафіксувати та визначити якість результатів, які ця компанія змогла добитися.

 

Автор: Катерина Шаповал

Статтю підготовлено для ініціативи EU4Business.

Нещодавні історії
ua
18.03.2024
Завдяки програмі Erasmus for Young Entrepreneurs Наталя Дейнеко з Запоріжжя змогла почати життя спочатку – далеко від гучних сирен та вибухів. Мати-одиначка швидко адаптувалася до нового середовища та створила власний бізнес у Литві. Зараз вона власниця студії манікюру у литовському місті Каунас.
ua
09.02.2024
Оксана Бас – без перебільшення амбасадор зеленого туризму на Вінниччині. Завдяки її енергії колись маловідома в Україні галузь рекреаційного бізнесу перетворилася на вітрину культурної спадщини країни, що до початку повномасштабної війни залучала десятки тисяч туристів до українського села.
ua
26.01.2024
Влітку 2023 року у Мистецькому Арсеналі відбулася вкрай важлива для України подія. За підтримки ЄС та Програми розвитку ООН в Україні пройшла виставка "Схід-Експо 2023", на якій бізнес, який був релокований або попри війну продовжує працювати у зонах надзвичайної небезпеки у безпосередній близькості до фронту.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся