You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.
Вгору

Пам’ятаєте відчуття, коли потрапляєте до аеропорту? Ви немов опиняєтеся всередині великого складного живого механізму з різних організацій та обслуговуючих компаній із тисячами співробітників. Технічне забезпечення, аварійно-рятувальні служби, вантажники, екіпажі, складський комплекс і десятки інших. Усі вони щільно переплетені між собою, від їхньої злагодженої роботи залежить комфорт і безпека перевезення пасажирів, багажу та вантажів. Величезну роль тут відіграє швидка та якісна комунікація між усіма ланцюгами цього механізму.

Комунікація на захмарному рівні

INPUT SOFТ – український стартап, що працює над SaaS-платформою для оптимізації людських і технічних ресурсів та аналізу даних в аеропортах.

Заснували компанію Анастасія та Андрій Смик і Валентин Завадський у лютому 2021 року. Усі вони до створення бізнесу багато років працювали в авіації, тому потреби галузі вивчили зсередини. Анастасія сім років займалася розробкою інструкцій з обслуговування різних типів літаків та персоналу в українських аеропортах.  Валентин в авіації одинадцять років. В київському Борисполі починав кар’єру з планування людських ресурсів. Андрій працював в Державній авіаційній службі, орієнтується в українській та європейській нормативно-правовій базі в галузі.

«Я особисто спостерігала, як організовують роботу не лише в українських, а й у великих європейських аеропортах, наприклад, в Італії, Литві чи Грузіі. Вони використовують паперові форми й таблиці Excel для планування ресурсів, замість того, щоб збирати дані автоматизовано. Проблему поглибила епідемія коронавірусу, коли почалися масові скорочення персоналу», – розповідає Анастасія Смик.

Тоді й ухвалили рішення створити програмне забезпечення для аеропортів та компаній з їхнього обслуговування. А на початку осені 2021-го стартап отримав 25 000 від Українського фонду стартапів як стартовий капітал для розвитку.

Як працює програмне забезпечення від INPUT SOFT

Платформа працює як великий електронний планер, в який можуть вносити будь-які дані усі відділи компаній, що відповідають за обслуговування рейсів. Вони мають доступ до необхідної інформації і можуть взаємодіяти між собою. Приміром, оператори, що відповідають за численну техніку та транспорт для обслуговування літаків, перевезення пасажирів та багажу, можуть бачити в програмі, в якому технічному стані машини, за яким графіком працюють їхні водії тощо.

«Наш клієнт завантажує в програму кваліфікацію персоналу і певні свої вимоги. Наприклад, він хоче, щоб обід у співробітників тривав одну годину, а не дві. Внутрішні регуляторні органи в різних країнах, зокрема Державна авіаційна служба, також можуть мати певні правила, – пояснює Анастасія. – Ми все це збираємо як конструктор, додаємо розклад польотів і отримуємо алгоритм, що автоматично видає всю інформацію».

Для пасажирів програмне забезпечення в аеропортах має скоротити та звести до мінімуму затримки авіарейсів. 

Перспективи, що змінила війна

Для втілення ідеї в життя засновники проєкту активно залучали інвестиції у свій стартап та шукали клієнтів. Вони розробили прототип SaaS-платформи та віддали його на тестування декільком аеропортам, аби почути відгуки про програму.  На початку 2022 року INPUT SOFT став учасником однієї з найвідоміших акселераційних програм для стартапів Techstars. Там проекту вдалося залучити $120 000 інвестицій. Весь січень засновники провели в італійському Турині, де проходив акселератор, а в лютому повернулися в Україну, аби укласти перші контракти з українськими аеропортами. Втім, почалася війна.

«В нас були важливі зустрічі з потенційними клієнтами в Києві та Одесі. Також вели перемовини з керівництвом аеропортів, які тільки планували будувати в Україні. Пам'ятаю, на тих зустрічах були радісні передчуття того, що українська авіація готова до змін та інновацій. А 24 лютого ми знову мали повертатися до Італіі, аби завершити акселераційну програму», – згадує Анастасія Смик.

Після початку війни одразу стало зрозуміло, що єдина можливість вижити для стартапу — якнайшвидший вихід на європейський ринок. Двоє з трьох засновників бізнесу залишилися працювати в Україні через воєнний стан. Анастасія за деякий час після початку війни виїхала закордон завершити акселераційну програму та шукати нових партнерів та клієнтів. 

В цьому дуже допоміг проект EEN (Enterprise Europe Network) від Європейського Союзу, що реалізується в межах Програми ЄС з підвищення конкурентоспроможності малих та середніх підприємств під парасолькою EU4Business. В межах ініціативи INPUT SOFT, за підтримки консорціуму EEN-Україна та німецьких партнерів Steinbeis-Europa-Zentrum, пройшла конкурсний відбір на Start-Up BW Summit в місті Штутгарт. Там протягом тижня співзасновниця компанії мала змогу вивчати німецьку стартап-екосистему, відвідувати бізнеси в різних містах країни, брати участь у конференціях та навіть перемогла в пітч сесії серед 200 номінантів, презентуючи свій проект.

«Це була неймовірна можливість подивитися на німецьку бізнес-сферу зсередини. Німецький ринок досить консервативний і має багато особливостей, але ми плануємо виходити на нього. Тому нам було дуже важливо дізнатися всі нюанси та налагодити контакти з представниками авіаційної галузі», – каже Анастасія.

Зараз INPUT SOFT почала співпрацю з двома компаніями в Італії та Польщі.  Ведуть перемовини з іншими аеропортами та фірмами з наземного обслуговування по всьому світу. Втім основним і найбажанішим зараз для українського стартапу зараз є український ринок.

Після повномасштабного вторгнення всі аеропорти припинили обслуговування цивільної авіації. На більшості летовищ від прильотів ракет пошкоджені злітні смуги та інша інфраструктура, деякі аеропорти зруйновані повністю. Втім, після перемоги Україна все обов’язково відбудує. А компанія INPUT SOFT планує надавати своє програмне забезпечення безоплатно, аби організація пасажирських перевезень була ефективнішою на початкових етапах.

Нещодавні історії
ua
09.02.2024
Оксана Бас – без перебільшення амбасадор зеленого туризму на Вінниччині. Завдяки її енергії колись маловідома в Україні галузь рекреаційного бізнесу перетворилася на вітрину культурної спадщини країни, що до початку повномасштабної війни залучала десятки тисяч туристів до українського села.
ua
26.01.2024
Влітку 2023 року у Мистецькому Арсеналі відбулася вкрай важлива для України подія. За підтримки ЄС та Програми розвитку ООН в Україні пройшла виставка "Схід-Експо 2023", на якій бізнес, який був релокований або попри війну продовжує працювати у зонах надзвичайної небезпеки у безпосередній близькості до фронту.
ua
26.01.2024
Зарегульованість діяльності бізнесу давно було проблемою для економіки України. І хоча за кілька довоєнних років держава досягла прогресу щодо спрощення ведення бізнесу, сотні застарілих та відверто «шкідливих» нормативних актів продовжують заважати зростанню економічної активності.

Файли Cookie
Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш користувацький досвід і оптимізувати контент на сайті. Дізнайтеся більше
Я відмовляюся
Я погоджуюся